Kalendář akcí

Týdny u Sluníček

11. 2. - 15. 2.

Sluníčko se poznává

Hlava, ramena, kolena, palce..., kde to vše máme? Hlavně, že to nezmotáme. Tento týden jsme poznávali, jak funguje naše tělo. V pondělí jsme se přivítali, pověděli si, jak jsme se měli ovíkendu a v tělocvičně se protáhli od HLAVY až k PATĚ. Ve třídě jsme poskládali z obrázků tělo a pojmenovali si jednotlivé části, ještě se nám plete levá a pravá strana, ale k tomu ještě dozrajeme. Po svačině k nám přišel host - pan Šedivý, který napsal knihu pohádek. Jednu z těch pohádek nám přečetl, byla o jedné nezbedné meluzíně. Grafomotorika - obtahování a doplnění obličeje. Výtvarné tvoření - vystřihování, lepení, dokreslování obličejů.

V úterý jsme pokračovali v orientaci v tělním schématu. S Lenkou jsme při muzikoterapii  celé tělo zrelaxovali, zabubnovali jsme na velký buben, zazpívali si několik písniček - "Nejsme lakomí, Ruce, Šel doktor k nemocnému" a zatančili. V kroužku jsme si vzpomněli na naše kamarády, kteří byli na prázdninách nebo nemocní, hlavně na naši kamarádku Kristýnku, která bude ještě doma delší dobu a tak jsme jí napsali dopis a nakreslili obrázky. Vše jsme zabalili do obálky a šli poslat na poštu. Zvládli jsme i koupit známku :-)

 Ve středu jsme se zaměřili na dýchání. Před svačinou jsme se protáhli a snažili se u toho správně dýchat. Také jsme chytali bublinky z bublifuku, jako kdyby to byl kyslík a běhali po třídě, stejně jako běhají krvinky po našem těle. Z bublinkové folie jsme si vytvarovali plíce. Z velkého kartonu jsme vystřihli tělo naší velikosti, figurantkou byla Lucinka. Po svačině jsme si s Davem zopakovali jednotlivé části těla anglicky. Grafomotorika - obkreslování postavy - jednotažka. Výtvarné tvoření - volné malování, postavy.

Ve čtvrtek jsme společně vybarvili papírovou figurínu. Umístili jsme na ní plíce z bublinkové fólie a srdíčko z balonku. Povídali jsme si při tom, jak důležité orgány to jsou a jakou funkci mají. Podívali jsme se na krátkou ukázku dýchání ze seriálu "Byl jednou jeden život" S dráčkem Fráčkem jsme si zahráli na vědce. Grafomotorika - plíce - cestičky - kudy proudí vzduch. Výtvarné tvoření - vybarovvání postavy.

Tento pátek nebylo bruslení, ale nezaháleli jsme! Našim tělíčkům jsme dali zabrat v tělocvičně na překážkové dráze a při pohybové hře, které nám připravil Davy. Venku bylo krásně a proto jsme vyrazili včas ven a v pohybových hrách jsme pokračovali na zahrádce - učili jsme se chytat a házet míč a také do něj kopnout. Grafomotorika - srdce - cesta od srdce k srdci.

 

4. 2. - 8. 2. 

Sluníčko se poznává

Se začátkem února jsme vstoupili do další pohádky. V pondělí jsme se již těšili, jaké indicie objevíme v pohádkové krabici, aby nám odhalili nový příběh. Tentokrát to bylo opravdu těžké. V krabici se skrýval meč, hrad, drak, rytířské brnění, kůň a písmena: B A J A J A. S nápovědou jsme nakonec pohádku odhalili, dokonce jsme poznali i některá písmena. S indiciemi jsme si zahráli hru, která nás vždy baví, tzv. kimovku - to se snažíme zapamatovat co nejvíce předmětů v krátém čase, potom jeden z nich zmizí a my hádáme, který to byl. Nakonec jsme si poslechli celou pohádku. Grafomtorika - obkreslování pírek, výtvarná činnost - skládání kosů a vrabců z papíru, kreslení pírek.

V úterý jsme si pohádku ještě jednou zopakovali a více rozebrali. Pomohly nám k tomu metodické kartičky, které jsme se pokusili poskládat ve správném časovém sledu a samostatně vyprávět příběh. Při muzikoterapii jsme si s Lenkou povídali, jaké to je, když člověk neslyší, nevidí či nemůže mluvit. Potrénvali jsme jednotlivé smysly samotným zpíváním a relaxací. Grafomotorika - obkreslování koníka, výtvarná činnost - malba společného stromu.

Ve středu jsme si v kroužku krátce připomněli příběh Bajaji a pak jsme se pustili do nácviku písničky "Kdo to ťuká na okénko". Nejdříve jsme se zahřáli a protáhli sbíráním drobečků do "zobáčků" - špetkový úchop - střídání ruku. Potom jsme si vzali do rukou dřívka, jako hudební nástroje, a vyťukávali jsme (stejně jako vrabeček) rytmus - rychle (vrabeček letí), pomalu (vrabeček skáče). Jako ozvěna jsem opakovali text písničky, naučili jsme se první sloku a refrém a protože nás hodně zaujalo sbírání drobečků do zobáčků - zopakovali jsme si to i na závěr s tím, že jsme během sbírání ještě zpívali písničku. Grafomtorika - obloučky - skoky vrabce, Angličtina s Davem.

Ve čtvrtek jsme se v kroužku podobným způsobem jako ve středu naučili druhou sloku naší písničky "Kdo to ťuká na okénko". Tentkrát jsme si ji všichni společně zazpívali u klavíru s dalšími doprovodnými nástroji - byla z nás úplná kapela. Přiletěl k nám dráček Fráček, který se tentokrát stal lyžařem. Grafomotorika - velký oblouk - drak chrlí oheň. 

Pátek byl tradičně bruslící, všem už to začíná pěkně jezdit! Po návratu z bruslení jsme si ještě chvilku pohráli ve třídě a stihli jsme si v kroužku společně shrnout celý týden a převyprávět pohádku o Bajajovi. 

Celý týden si venku užíváme sníh!!! Koulujeme se, chodíme na zahradu k Broučkům, kde je perfektní dráha na bobování. Dokonce jsme došli až do Slavičího údolí na velký kopec. Vyřádili jsme se natolik, že jsme se pak sotva doplazili do školky - to nám chutnalo jídlo a spánek...

Těšíme se na příští týden. V pátek 15. 2. není bruslení (jarní prázdniny)

28. 1. - 1. 2.

Sluníčko se seznamuje s paní Zimou

V posledním lednovém týdnu jsme se loučili s pohádkou O dvanácti měsíčkách. V pondělí jsme si procvičili grafomotoriku s cestou za fialkami. V kroužku jsme potrénovali logicko matematické myšlení - přiřazovali jsme jahůdky, jablíčka a fialky k číselným kartičkám, určovali jsme, kde je více či méně puntíků. Potom, co jsme se proběhli venku a na zeleném hřišti, stihli jsme si ještě ve třídě pohybově ztvárnit naši pohádku.

V úterý jsme si užili s Lenkou muzicírování, zahráli jsme si na kalimbu, namasírovali se, zatančili na oblíbené písničky a zopakovali písničku "Měsíce". V kroužku jsme přiřazovali různé činnosti k ročnímu období a zopakovali si názvy měsíců.

Ve středu nás u grafomotoriky čekala další cestička, tentokrát jsme doprovázeli Marušku pro jahody. Přivítali jsme se v kroužku a přesunuli se do tělocvičny, kde nás čekala překážková dráha - cesta Marušky k 12 měsíčkům. Nevíme, jak Maruška, ale my jsme se při překonávání překážek na cestě pěkně zahřáli a protáhli.

Čtvrtek jsme věnovali příběhu jednoho zimomřivého vrabčáka. Při grafomotorice jsme pomohli vrabčákovi "tečkovat" cestičku. V kroužku jsme si pověděli, proč je vrabčákovi zima. V rámci ranního protažení jsme si šli jako vrabčáčci zaskákat na chodbu (ve třídě jsme totiž postavili velikánskou vláčkovou dráhu a v tělocvičně už se připravoval Dráček Fráček), nakonec jsme si celý příběh převedli do písničky a společně zazpívali u kalvíru. A to už za dveřmi čekal Dráček Fráček, který se pro dnešek stal Astronomem.

V pátek jsme si shrnuli celý týden, zopakovali pohádku a představili si naše hádankové výrobky. Po svačince jsme pozvali na návštěvu Petrklíčky a užívali si hrací pátek.

V příštím týdnu nás čeká nová pohádka, bude plná statečnosti, přátelství, skromnosti a držení slova.

 

21. - 25. 1.

Sluníčko se seznamuje s paní Zimou

Opět nás provázela pohádka O dvanácti měsíčkách. V pondělí jsme se přivítali a vyprávěli zážitky z víkendu. S pomocí ranního úkolu jsme si našli měsíc, v kterém jsme se narodili a uvolnili ruku obtahováním kroužků kolem daných měsíců. Po zdravém pískání na flétničku jsme se sešli u barevného kroužku vytvořeného z látek, každá barva nám značila jedno roční období. Rozdělili jsme si do nich jednotlivé měsíce, dozvěděli jsme se, které patří do jarních, letních, podzimních a zimních. Chodili jsme okolo kruhu a pojmenovávali roční období i měsíce, zjistili jsme, že když obejdeme celý kruh, vlastně uplyne celý rok (ve skutečnosti, to však trvá trochu déle :-D)

V úterý jsme hlavně zpívali. Užili jsme si relaxaci a muzicírování s Lenkou, zopakovali jsme si pícničky: 12. měsíců a Bude zima, bude mráz. Zahráli jsme si na kalimbu. S Evou jsme si v kroužku zopakovali roční období a názvy měsíců, ukázali jsme si, v kterém měsíci jsme se narodili a v kterém ročním období.

Ve středu k nám přišela návštěva ze ZUŠky, pani učitelka nás seznámila s housličkami, zazpívali jsme si a vyzkoušeli různé nástroje. Stihli jsme také výtvarné tvoření - obtiskávali jsme šišky a vznikla nám z toho úplná zimní vánice. Poznávali jsme různé geometrické tvary, sestavili sněhuláka ze tří kruhů a ještě jsme hledali různé detaily na zimních obrázcích v knize "Rok v lese", hledali jsme zvířátka a popisovali, co v zimě dělají.

Ve čtvrtek k nám přiletěl Dráček Fráček, opět jsme si s ním procvičili zrakové a sluchové vnímání, rozvíjeli fantazii, protáhli mluvidla - oromotorika i prstíky - jemná motorika. Ještě před tím, než jsme vyběhli ven jsme si zazpívali u klavíru pár lidových písniček. Před obědem jsme ještě stihli dramaťáček - Ztvárnit postojem nebo mimikou postavu Marušky, Holeny a Měsíce - Ledna. Nejdříve jsme to zkoušeli jednotlivě, jeden kamarád měl ztvárnit postavu a ostatní kamarádi hádali, koho hraje. Všichni jsme se do hraní hrnuli, ale nakonec jsme se strááášně moc styděli, takže to byla jedna stydící se Holena a Maruška za druhou :-D, tak jsme si nakonec zahráli postavy všichni společně a to nám najednou šlo až moc dobře, taková naštvaná a nafoukaná Holena, ta se nám hrála opravdu lehce.

V pátek nás čekalo další bruslení - trenéři během předchozích dvou lekcí dobře zjistili, jak na tom jsme a tak si nás hned rozdělili do družstev. Plně se nám všem věnovali, hrazdičky už téměř nepotřebujeme a na bruslích získáváme čím dál tím větší jistotu. Před obědem jsme se ve školce přivítali s kamarády, kteří s náma nebruslili a užili si volné hry a dokonce i tančení u klavíru a oblíbených písniček z CD - ještě jsme našli sílu po bruslení na taneční řádění. 

V příštím týdnu již uzavřeme pohádku a vyhodnotíme hádanku - těšíme se na vaše společné výrobky.

 

 

14. - 18. 1. 

Sluníčko se seznamuje s paní Zimou

Tento týden nás ve školce bylo už víc, tak jsme pokračovali v naplánovaném programu. V pondělí jsme se přivítali v kroužku, povídali jsme si jak jsme zápasili s bacily a na dálku jsme pozdravili všechny kamarády, kteří ještě zápasí. Otevřeli jsme pohádkovou krabici a odhalili podle indicií lednovou pohádku - O dvanácti měsíčkách, kterou jsme si společně přečetli. Vyjmenovali jsme si všechny měsíce. Zapískali jsme si s Helenkou na flétničky a vyběhli ven. Byli jsme na procházce u potoka, chtěli jsme sice běhat, ale museli jsme se krotit, protože většina z nás byla po nemoci a spouštělo se hromadné kašlání :-)

V úterý jsme si užívali hlavně volné hry - dlouho jsme se neviděli a neužili si pořádně hraní ve třídě. Potom jsme si zazpívali  při muzikoterapii s Lenkou písničku: Bude zima bude mráz - povídali jsme si o pomoci druhým, jak pomáháme ptáčkům v zimě. Jak se umíme zahřát v zimě my, užili jsme si vzájemné masáže zad v kroužku, což nás velice bavilo. Provětrat jsme se šli na zahrádku k Broučkům, kde jsme hledali a počítali všechna krmítka pro ptáčky. Trošku jsme se tam zašpinili, ale věřte tomu, že si to opravdu užíváme :-)

Ve středu jsme si zopakovali pohádku O dvanácti měsíčkách - řadili jsme obrázky podle časového sledu a zkusili převyprávět celou pohádku. Procvičili jsme si paměť - pro co poslala Holena s macechou Marušku. Opět jsme zopakovali všechny měsíce a to i anglicky s Davem. Na procházku jsme šli k řece nakrmit kachny.

Ve čtvrtek nám bohužel nepřiletěl Dráček Fráček, protože se musel doma starat o nemocné dráčátko. Poslal nám však dopis, podle kterého jsme si vše procvičili stejně, jakoby tam byl s námi. Hráli jsme si s paní Zimou, zkoušeli jsme vymyslet co nejvíce věcí, které nás napadnou, když se řekne "zima". Kreslili jsme si sněhuláka a to nejen pravou, ale i levou rukou a dokonce i poslepu, což byla veliká legrace. Také jsme vymýšleli rýmy na různá zimní slůvka a opět jsme se hodně nasmáli. Nakonec jsme si převyprávěli pohádku "O dvanácti měsíčkách" a vzpomněli na několik předchozích breptadel. Provětrat jsme se šli na naší oblíbenou zahrádku k Broučkům.

V pátek nás čekalo bruslení - z počátku jsme měli obavy, ale nakonec jsme se všichni postavili na led, někteří ještě s oporou - hrazdičky a ruce trenérů, ale už jsme zaznamenali první pokroky. Ten kdo na bruslení nejel, byl na návštěvě u Petrklíčků. Před obědem jsme se všichni sešli v naší třídě a ještě si trochu pohráli nebo se procvičili v Logicu. 

Těšíme se na příští týden, čeká nás:  v pondělí v 16.00 třídní schůzky, ve středu Host v Petrklíči - hudební dílnička. 

7. - 11. 1.

Sluníčko se seznamuje s paní Zimou

V tomto týdnu jsme chtěli otevřít naší pohádkovou krabici a seznámit se s novou, lednovou pohádkou. Když jsme v pondělí zjistili, že nás bude tak malinko, kvůli řádícím nemocem, rozhodli jsme se navštívit Petrklíčky a předškoláky. Ti nás velice mile přivítali a ukázali nám svoje oblíbené hry. Kouzlili jsme frotáží zimní vločky, glazovali keramické misky na svačinku, opakovali si oblíbené pohádky, zpívali nové písničky „Bude zima, bude mráz" a „Měsíce", malovali mrazivá okénka a stavěli malinké sněhuláky na zahrádce. Snad příští týden už budeme v plné síle a vrhneme se na další pohádku!

2. - 4. 1. 2019

Sluníčko se seznamuje s paní Zimou

První týden v Novém roce jsme začali pohodově. Ve středu jsme se sešli v kroužku u stromečku a vyprávěli jsme si, co vše jsme zažili o vánočních prázdninách a oči nám ještě jiskřily při vyprávění o dárcích, které jsme našli pod stromečkem. Po procházce jsme si ještě připomněli naši hádanku z předchozího roku. Ve čtvrtek jsme si užili Dráčka Fráčka, vyrobili jsme si tříkrálové koruny a vyprávěli si o nich. Od rána jsme se však těšili, až vyběhneme ven, protože padal sníh. Užívali jsme si klouzání po zamrzlé louži i andělíčků ve sněhu. V pátek jsme v naší třídě hostili naše kamarády z Petrklíčků. Než jsme vyrazili ven za sněhovými radovánkami, stihli jsme si zahrát příběh Tří Králů - dozvěděli jsme se, co Ježíškovi nesli za dary a dokonce i jednom zlém královi Herodovi, který se bál o svůj trůn. Vše dobře dopadlo a tak už jsme utíkali užít si sněhu na zahrádk k Broučkům, kde jsme si perfektně zabobovali. Celý týden jsme zakončili odzdobením vánočního stromečku a tím jsme se i rozloučili s vánočním časem.

V příštím týdnu nás čeká nová pohádka, plná zimy, sněhu a zázraků.

 

 Šťastný Nový rok 2019

 

10. - 14. 12

Sluníčko se těší na Ježíška

Pondělí - grafomotorika - obtahování a zdobení perníčků na velkém formátu, výtvarné tvoření - rozvoj jemné motoriky - vystřihování a zdobení perníčků z papíru, trhání a lepení krepáku, flétnička s Helenkou - vánoční písničky, nácvik správného dýchání, kroužek - krabice překvapení - nápovědy k pohádce "O Perníkové Chaloupce" rozvoj smyslů - čich, chuť poznáváme vůně koření - hřebíček, anýz, skořice - co nám to připomíná? ochutnávka perníčků, zkoušíme poznat chuť se zavřenýma očima, čtení pohádky. Adventní setkání skamarády ze školky na zahradě u Broučků, zapálení druhé svíčky na adventním věnci, příběh o bláznovi-šaškovi, který šel do Betléma. 

Úterý - grafomotorika - obtahování stromečku, dokreslování ozdob, kroužek - spoelčené vytváření papírového Betlému a vyprávění příběhu. Muzikoterapie - rytmizace, zklidnění, rozjímání, písničky o vánocích, vánoce - co na nich máme rádi.

Středa - grafomotorika - perníčky, výtvarná činnost - perníková chaloupka - stříhání, obtahování bílou remakol barvou, lepení barevné střechy z korálků. kroužek - vyprávění pohádky s nápodobou, angličtina s Davem

Čtvrtek - grafomotorika - obtahování kapra, výtvarná činnost - výroba zimníhc stromků - práce s křídou - roztírání, logopedický kruhový trénink - Dráček Fráček perníkářem, Kroužek - dramatická výchova - jak uloupit ježibabě perníček z chaloupky - hra v roli Jeníčka a Mařenky - spolupráce, soustředění.

Pátek - grafomotorika - cesta Jeníčka a Mařenky domů, výtvarná činnost - práce s keramickou hlínou - výroba společné mísy na ovoce a zeleninu, TV - protažení v tělocvičně, kroužek - adventí kalendář, zpívání vánočních písniček a koled u klavíru.

3. - 7. 12.

Sluníčko se těší na Ježíška

První adventní týden byl opravdu bohatý na zážitky a zajímavé změny.

Hned v pondělí nás čekala velká akce - ve školce se natáčel studentský film. Pro tento den jsme byli na návštěvě u Petrklíčků ve třídě, měli jsme tak možnost vidět, jak se takový film připravuje. Někteří z nás dokonce stáli před kamerou. Vždy, když se ozvalo slovo "klapka", museli jsme být ve vedlejším prostoru úplně potichoučku, i to pro nás bylo zajímavé a v pohodě jsme to zvládli. Byl to den plný vyjímek, ale i tak jsme nevynechali naše pravidelné činnosti: kroužek - povídání o natáčení - kdo je herec, režisér, kameraman,Flétnička s Helenkou - vánoční koledy, výtvarné tvoření - dokončení pozvánky na adventní setkání v kostele, cvičení v tělocvičně - střídání rytmů, reakce na signál, pohybové hry - "cukr, káva, limodána", relaxace. A protože to byl opravdu vyjímečný den, zasloužili jsme si před obědem pohádku na počítači "Hajný Robátko". 

Úterý bylo ve znamení prvního společného adventního setkání. Všichni kamarádi ze školky i ze školy se sešli na zahradě u Broučků. Tam jsme si společně vyzdobili velký adventní věnec. Každý dostal větvičku a přiložil ji na bílé plátno ve tvaru kruhu, uprostřed nějž byl ještě malý adventní věnec. Zapálili jsme první adventní svíčku, která symbolizuje Naději. Společně jsme si řekli básničku "Byla svíčka tuze ráda" a zazpívali písničku "Moje malé světýlko" Popřáli jsme si krásný adventní čas. Potom následovala příprava na čtvrteční stínové divadlo. Přitom jsme se "trošičku" zašpinili, protože v ten den bylo na zahrádce opravdu bahnito, nám to však vůbec nevadilo, naopak :-) Ve školce jsme ještě stihli vytvořit vločky z papíru na výzdobu oken a ozdobit stromeček, který nám provoněl třídu.

No a protože tento týden byl opravdu ve znamení změn, středa nesměla být pozadu! Vyměnila se totiž s pátkem, (který je běžně sportovní) a zavedla nás až do Stodůlek. Tam jsme zažili "tělocvik trochu jinak", do parády si nás tam vzali cirkusáci, které baví akrobacie. Nejzábavnější pro nás bylo skákání na matracích, houpání se na akrobatické šále a někteří z nás si zahráli i na netopýra. Akrobatické cvíčo nám bylo asi málo, protože jsme si pak užili přesunů různými dopravními prostředky - dali jsme autobus, metro a nakonec i vlak. Ale oběd jsme stihli!!! Dokonce i něco víc. Ve třídě nás čekalo velké překvapení - Mikuláš nám ve třídě schoval dobrůtky. 

Čtvrtek si svou vyjímečnost opravdu zasloužil. Do školky za námi totiž přišli prarodiče! Po svačince jsme se všichni sešli v kroužku, kde jsme se pozdravili a pověděli co nás čeká... a nebylo toho málo! Babičky a dědečkové nám pomohli vytvořit přáníčka - ozdobičky na strom splněných přání. Kdo měl chvilku ještě provedl naše hosty po školce a ukázal, kde máme kuchyňku, tělocvičnu a další třídy. Potom jsme se s třídou Předškoláků a Petrklíčků a prarodiči sešli na dvoře před školkou a vyrazili jsme na zahradu k Broučkům. Byl to dlooooouuuuhý průvod, ke kterému se na zahradě připojili ještě Školáci a Broučci. Společně jsme si zazpívali vánoční koledy a ozdobili náš Strom splněných přání. Ten se stejně jako my nemohl dočkat odpoledne! No, ale ještě jsme stihli oslavit Kristýnky narozeniny, naobědvat se, chvilku si odpočinout a už to tady bylo...... Adventní jarmark......návrat k Broučkům na zahradu.....opékání a zpívání s kytarou u ohníčku...... stínové divadlo....zpívání koled.....rozsvícení našeho Stromu splněných přání..... krásná předvánoční atmosféra. 

Pátek tak samozřejmě, že i ten byl vyjímečný, ale naopak tím, že byl opravdu velmi klidný. Celý týden byl bohatý na skvělé zážitky, a tak jsme byli moc rádi, že máme chvilku na to ty zážitky vstřebat. Povídali jsme si, vyrobili vánoční stromečky z papíru, poslechli si vánoční příběh z knížky a dopřáli si klidnou procházku Radotínem.

A co nás čeká příští týden? Pohádka, která voní hřebíčkem, skořicí, anýzem a badyánem....

 

26. - 30. 11.

Sluníčko ukládá stromy ke spánku

 

Pondělí - grafomtorika: cesta do lesa pro jelena ranní kruh: pozdravení po víkendu, vyprávění zážitků, co nás tento týden čeká, stínové divadlo - vnímání světla a stínu, výtvarné tvoření: keramika - glazování, Flétnička s Helenkou - dechová cvičení, nácvik písně "Bílé stráně"

Úterý - grafomtorika: ježek jedním tahem ranní kruh: rytmizace, opakování - určování stromů a jejich plodů, fotografování, muzikoterapie: relaxace, hra na kalimbu, co máme rádi na kamarádovi

Středa - grafomtorika: ježek jedním tahem ranní kruh: připomenutí správného chování ke kamarádům, nácvik stínového divadla, výtvarné tvoření: volné malování s použitím anilinových barev a voskovek, Angličtina s Davem

Čtvrtek - grafomtorika: jelen ranní kruh: náslech - Čtvero ročních období - Vivaldi, rytmizace, práce ve dvojicích - kooperace, vnímání vlastního těla, výtvarné tvoření: skládání andílka z papíru, logopedický kruhový trénink: Drak Frak hercem

Pátek -  grafomtorika: Smolíček Pacholíček a jelen ranní kruh: "U nás se točí film", kdo je filmař, kameraman.., nácvik stínového divadla výtvarné tvoření: společné malování kostela - pozvánka na adventní setkání, Sport s Davem v tělocvičně - překážková dráha, míčové hry

19. - 23. 11.

Sluníčko ukládá stromy ke spánku

Pondělí - grafomotorika: jehličnaté stromy, ranní kruh: opakování lesních zvířat, jejich obydlí, kde žijí, čím se živí, zrakové vnímání -  prohlížení knížek "ROK V LESE - podzim, HRAVOUKA" popis obrázků - co se děje v lese, potravní řetězec, hledání detailů, výtvarné tvoření - dokončování výrobků - koní, pozvánky pro prarodiče.

Úterý - grafomtorika: jednotažka - vrána, kos kruh:  zrakové vnímání - hledání metodických kartiček po třídě, rytmizace, porovnávání, muzikoterapie: hlubší relaxace a uvolnění, sdělování pozitiv druhému kamarádovi, tanec, bubnování, rytmizace, nácvik písničky na Jarmark

Středa - grafomotorika: jednotažka vrána a datel, kruh - seznámení s novým dnem, povídání o lese, funkce lesa, plíce planety Země -  dechová cvičení, kdo v lese žije,- artikulační cvičení - datel ťuk, ťuk, ježek dup, dup, sova hů, hů, medvěd brum, brum, vrána krá, krá, píseň: "STROMY", výtvarné tvoření: vrány - trhání papíru, malování, stříhání, lepení, dokončování keramických výrobků, angličtina.

Čtvrtek - grafomotorika: obtahování dráhy padajícího lístku kruh: pojmenování stromů na obrázku, dělení na jehličnaté a listnaté, matematická gramotnost - porovnávání - více, méně, kolik je jehličnatých a listnatých stromů, výtvarné tvoření: skládání žaludů na nápis STROM, skládání různých obrázků z žaludů a kaštanů, logopedický kruhový trénink: drak Frak - zraková analýza, logické myšlení, sluchová analýza. Procházka na poštu - posíláme dopisy - pozvánky pro prarodiče.

Pátek - grafomotrika: obtahování lístečků kruh: protažení u klavíru - rytmizované cvičení, jóga - strom, jak roste strom ze semínka, prohlížení klíčícího žaludu, co je pod zemí, co je nad zemí - kořeny, kmen, listí, prohlídka výstavy vláčků v Sokolovně - hledání různých detailů.

 

12.  - 16. 11. 

Sluníčko ukládá stromy ke spánku

Pondělí - grafomotorika: jehličnaté stromy, ranní kruh: vytvoření lesa pomocí šátků/vkládání a přiřazování lesních zvířat, připomenutí pohádky „O Smolíčkovi", flétna s Helenkou: rozcvička, správné držení těla, rozvíjení rytmického a harmonického cítění

Úterý - grafomotorika: louka, muzikoterapie: rytmizace, píseň s pohybem „Na tý louce zelený", bubnování ne velký buben, zpěv „Bílé stráně", pobyt na zahrádce u Broučků

Středa - divadlo v Korunní: Kocourek Modroočko

Čtvrtek - grafomotorika: jednotažka srnka, ranní kruh: zvířecí rodinka - zvolení metodické kartičky, nalezení kdo k sobě patří, zraková analýza, přiřazování, výtvarná činnost: výrob koníků na besídku, drak Frak: Popelář (úvodní kruh, rozšíření slovní zásoby, sluchové a zrakové vnímání, procvičování paměti, kategorizace, jemná a hrubá motorika, grafomotorika), pobyt na zahrádce u Broučků: nácvik divadla

Pátek - grafomotorika: jednotažka, keramika: vánoční keramika, výtvarná činnost: pozvánka pro prarodiče na Vánoční posezení u čaje, ranní kruh: shrnutí celého týdne, společné přečtení pohádky, sport: badminton ve sportovní hale

5. - 9. 11.

Sluníčko ukládá stromy ke spánku

Pondělí - grafomotorika - obtahování podkov. Ranní kruh - přivítání po víkendu, kouzelná krabice - uvedení do příběhu Svatého Martina. Stavění města z dostupného materiálu. "Co se v městě může dít? Když se lidé v městě potkají?" Flétnička s Helenkou.

 

Úterý- grafomotorika- obtahování hlavy koně. Výtvarné tvoření - výroba meče. Muzikoterapie - na téma koníci - chůze do rytmu koně - střídání rytmů, napodobování zvuků, tribuna, písnička a říkanka - Kovej, kovej kováříčku, Já mám koně.

 

Středa- grafomotorika a výtvarné tvoření - hlava koně - obkreslování, vystřihování, zdobení. Kino - Hádej, hádej kocourku.

 

Čtvrtek - grafomotorika - obtahování vloček. Speciálně pedagogický kruhový trénink - Dráček Fráček Vědcem - rozvoj fantazie, L-P orientace, logické myšlení. Kroužek- Příběh Sv. Martina - společná diskuze " kdo je žebrák, kdo je voják?" Martin potkává žebráka, dělí se o plášť - prosociální chování - "umíme se rozdělit?"

 

Pátek - grafomotorika- oblouk - duha. Kroužek - reflexe příběhu Sv. Martina, ukázka rytířské zbroje. Sportování s Davem.

 

29. 10. - 2. 11.

Sluníčko ukládá stromy ke spánku

Pondělí - grafomotorika - jehličnaté stromy - kreslení větviček na stromy ranní kruh - přivítání v kroužku, co jsme dělali o víkendu, rytmizace dnů v týdnu, zopakvání tématu z minulého měsíce - doplnění výstavky o dva nové Otesánky. Flétnička s Helenkou. Sporotvání v tělocvičně - házení, chytání míče, závody, čáp ztratil čepičku.

Úterý - grafomotorika - uvolnění zápěstí - jednotažka. Muzikoterapie - hra na kalimbu, písnička "Na tý louce zelený", zpěv s nápodobou + ukázka slov a výměna, písničky na přání, štronzo, pozdrav Slunci. 

Středa - grafomotorika + výtvarné tvoření - malování jelenů a louky pomocí voskovek a anilinových barevranní kruh - kouzelná krabice - poznáváme, která pohádka nás bude provázet tento měsíc podle indicií - zlaté parohy, panáček, stromy, knížka. Seznámení s pohádkou. Angličtina s Davem

Čtvrtek - grafomotorika - jednotažka. výtvarné tvoření - glazování keramických okurek. kruh - s použitím metod a technik dramatické výchovy poznáváme pohádku O Smolíčkovi -  společná improvizace - pantomimické ztvárnění světničky, hromadná hra v roli - Smolíček vs. Jeskyňky - Jeskyňky mají za úkol přemluvit Smolíčka, aby porušil jelenův příkaz, Smolíček má za úkol odolat! Dráček Fráček - logopedický kruhový trénink - Dráček Fráček novinářem.

Pátek - grafomotorika + výtvarné tvoření - jelen v lese - malování stromů, vybarvení a vystřihování jelena. Kruh -  orientace v čase, posloupnost příběhu - pohádka rozdělená do obrázků, následné řazení. Sport - Míčové hry s trenérkou v Sokolovně.

22. - 26. 10.

Sluníčko sbírá košík podzimních plodů

Pondělí - grafomotorika - doplnění druhé poloviny jablka a hrušky ranní kruh - přivítání v kroužku, dny v týdnu, pyramida potravin - hledání potravin po třídě - zrakové vnímání - skládání potravin do pyramidy - rytmizace názvů potravin, rozeznávání druhů potravin výtvarná činnost - tiskání rozpůlených jablek - zavařenina - počítání, porovnávání tvarů pobyt venku - procházka k řece - krmení kachen

Úterý - grafomotorika - obtahování jablka - uvolnění zápěstí ruky logopedická chvilka - přísloví kroužek - básnička Řepa se vdávala - rozbor básničky o zelenině, kouzelná krabice - zelenina - poznávání tvarů a velikosti, Kimova hra - která zelenina zmizela pod dekoku muzikoterapie - relaxace, numbo jumbo, hra na kalimbu pobyt venku - procházka Radotínem

Středa - grafomotorika - obtahování hrášku, úchop hrášku kolíčkem kruh - porovnávání čerstvých a zkažených potravin + pexeso výtvarná činnost - "naše zahrádka" - stříhání, lepení, počítání angličtina s Davem - potraviny

Čtvrtek - grafomotorika - jednotažka - ryba kruh - myšlenková mapa s příslovím "Všeho s mírou" Co to znamená? Množství - pojmy - málo, hodně, přiměřeně Dráček Fráček - muzikant - kruhový trénink - sluchová analýza a syntéza pobyt venku - procházka k potoku

Pátek - grafomotorika - šnek jedním tahem logopedická chvilka - přísloví Kruh - dramatizace pohádky "O Otesánkovi" sportování s Davem - překážková dráha, obruče, běh, tunel, slalom, míčové hry na zahrádce Hodnotící kruh - hádanková krabice - domácí výrobky - Otesánek 

 

15. - 19. 10.

Sluníčko sbírá košík podzimních plodů

Pondělí - grafomotorika: uvolnění ruky, obkreslení oříšku ranní kruh: „Jak jsme se měli o víkendu?", rytmizace dnů v týdnu, pozdrav Slunci. flétna s Helenkou - správné držení těla, dechová cvičení. výtvarná činnost: glazování keramiky, postavy - koláž z časopisů, lepení do bříška. pobyt na zahradě: míčové hry, jízda na odrážedlech, hra na pískovišti

Úterý - ranní kruh: přivítání, vytleskání své nálady, relaxace - imaginace příjemné barvy, hra na kalimbu. pobyt na zahradě u Broučků: hra s přírodninami, lezení na stromy, vaření v přírodní kuchyňce

Středa - grafomotorika: hruška, jablko ranní kruh: potravinová pyramida - přiřazování potravin podle obrázku na pyramidě. Oslava narozenin Rikyho. Angličtina: ovoce a zelenina, abeceda, poznávání barev

Čtvrtek - grafomotorika: vybarvování kytiček s básničkou. ranní kruh: pozdrav Slunci, potraviny v pořádku/zkažené - metodické kartičky. Drak Frak: horolezec - zraková paměť, kognitivní dovednosti, fantazie. Oslava narozenin Domča

Pátek - grafomotorika: jedním tahem. ranní kruh: „Jak se chováme v divadle?" Sport: rozcvička, překážková dráha, lezení na žebřině, házení/chytání míče. Divadlo Víti Marčíka „Princ Bajaja"

8. - 12. 10. 

Sluníčko sbírá košík podzimních plodů

Pondělí - ranní kruh: povídání o Otesánkovi. Kouzelná krabice - kartičky s jídlem. Povídání o jídle, co máme rádi, co je zdravé. Flétna s Helenkou. Písničky na Havelské posvícení. Výtvarná činnost - glazování keramických sluníček. Procházka k potůčku - zvířecí honička, hra na různé signály (potopa, žvýkačka apod.)

Úterý - ranní kruh: jak se chováme v knihovně, jak zacházíme s knížkami. Připomenutí názvů dnů v týdnu. Počítání dnů v týdnu. Návštěva knihovny - prohlížení a čtení knížek o jídle. Procházka podél řeky, prohlížení kmenů stromů. Muzikoterapie - opakování písniček na Havelské posvícení.

Středa - ranní kruh: popis a poznávání surovin a náplní na havelské koláčky a sýrové tyčinky, příprava kvásku, válení těsta, tvarování koláčků - pečení. Angličtina - poznávání barev, abeceda. 

Čtvrtek - ranní kruh: určování velikosti jablíček - malé/velké, menší/střední/větší/největší, opakování písniček na Havelské posvícení. Roznášení koláčků - zpěv písničky „To je zlaté posvícení", popřání hezkého posvícení, předání koláčků. Pobyt na zahradě u Broučků - fotografování dětí

Pátek - ranní kruh: shrnutí celého týdne, nácvik na Havelské posvícení. Sport: lakros v Sokolovně - rozcvička, sprint, rozdělení na dvě družstva, běh s lakroskou, překážkové dráhy

 

 1. - 5. 10.

Sluníčko sbírá košík podzimních plodů

Pondělí - ranní kruh: pohádková krabice a nalezení indicíí (dřevo, chleba, knížka, obrázek Otesánka), seznámení s příběhem „O Otesánkovi" a společné přečtení, flétna, výtvarná činnost: vytvoření „Hádankové krabice"

Úterý - ranní kruh: zopakování pohádky, jaké postavy v něm figurují, společné prožití - při vyprávění nápodoba pohybem, muzikoterapie: nácvik písniček na Havelské posvícení, výtvarná činnost - Otesánkova hlava a veliké břicho - remakol barvy, velkoformátový papír

Středu - ranní kruh: „Co všechno otesánek snědl?" - Kimova hra na procvičení zrakového vnímání a matematické gramotnosti, angličtina, sbírání šípků na domácí čaj

Čtvrtek - ranní kruh: skládání obrázků z pohádky, orientace v čase, posloupnost, logopedie: drak Frak se stal architektem, výtvarná činnost: kreslení obrázků „O Otesánkovi"

Pátek - ranní kruh: stupňování množství, „Kolik toho Otesánek snědl?", práce s kartičkami, porovnávání větší/menší, počítání předmětů, výtvarná činnost: malování anilinovými barvami předměty do Otesánkova břicha, sport: rozcvička, přeskakování obruče, pohybové hry

Příští týden nás čeká:

Čtvrtek 11. 10. fotografování dětí

Sobota, neděle 13. - 14. 10. Havelské posvícení

 

24. - 28. 9.

Sluníčko přichází do školky

Pondělí - V ranním kroužku jsme přivítali nový den pohlazením kamarádů a tichou poštou. Vyprávěli jsme si, co každý zažil o víkendu a jak se mu líbil. Zkusili jsme vytleskat dny v týdnu a spočítat je. Po svačince si pro polovinu dětí přišla Helenka, se kterou jsme si protáhli tělíčka a procvičili své dýchání. Venku bylo nádherné počasí a my se rozhodli nasbírat si do školky kaštánky, abychom si s nimi mohli hrát. V hodnotícím kroužku jsme rozeznávali orgány a smysly a přiřazovali na naše kamarády, které jsme společně namalovali.

Úterý - Po volné ranní hře, jsme se svolali do kroužku a uvítali se. Následovalo bubnování a tancování jednotlivých dětí. Rozpoznávali jsme nálady při hře na kalimbu, nacvičovali správné dýchání a zahráli si hru „Na sochy". Po muzikoterapii jsme rychle utíkali ven, abychom si užili jeden z posledních teplých dnů:)

Středa - Středeční ranní kroužek byl na téma kamarádství. Povídali jsme si, jak je důležité mít kamarády, jak nám kamarád může pomoci, když nás něco trápí nebo když je nám smutno. Po něm přišel Dave a vybral si první skupinu, která ho následovala do tělocvičny na lekci angličtiny, po svačince se děti vyměnili a mezitím jsme si poskládali naše papírové kamarády a znovu si připomněli důležitá pravidla. Před procházkou jsme vytvořili rychlý kroužek, kde jsme popřáli oslavenkyni Nelince, předali dárky a zazpívali. Děkujeme mamince a Nelince za vynikající muffinky:))

Čtvrtek - Ráno na nás čekala na stolečku keramická hlína a protože jsme Sluníčka, zkusili jsme si z ní vytvořit sluníčko pro maminku a tatínka. Ranní kroužek začal klasicky pozdravením, přivítáním nového dne, protažením a pozdravením Slunce. Bohužel za námi nemohl dorazit drak Frak, ale poslal nám dopis, který jsme si s radostí společně přečetli. Vyrobili jsme si podzimní lístečky na okna a hurá domů! :)

17. - 21. 9. 

Sluníčko přichází do školky

Pondělí: Tento týden jsme měli u nás ve třídě na návštěvě pár Předškoláků, kteří nejeli na školu v přírodě a užili jsme si spoustu legrace. Všichni jsme se přivítali v ranním kroužku a vyprávěli si zážitky z víkendu. Posílali jsme si našel plyšové sluníčko, které nám pomáhalo s dodržováním pravidla, že mluví jen jeden a ostatní mu naslouchají. No a když nám to se sluníčkem tak hezky šlo, tak jsme si rovnou protáhli tělíčka při jeho pozdravu. Po svačince přišla Helenka a my už věděli, že nás čeká veselé pískání pro zdravé dýchání. Vystřídali jsme se ve skupinkách a ten, kdo zrovna nepískal, tak maloval štětcem - téma bylo volné. Pak už jsme jen vyběhli ven, vzali jsme si míče a šli se učit kopat na zelené hřiště. Po návratu do školky jsme si před obědem stihli ještě zazpívat pár lidových písniček u klavíru.

Úterý: V kroužku jsme si zopakovali všechna pravidla, která se nám zatím objevila v našem hradu. Zjišťovali jsme, zda už je všechny dobře známe a můžeme přidat další. Opakování nás však zaujalo natolik - hlavně tichá pošta, že už jsme to nové pravidlo museli odložit na příští den. Přišla za námi Lenka a tak jsme šli muzicírovat. Zkoušeli jsme si různá breptadla, zahráli jsme si na kalimbu - každý z nás měl za úkol zahrát svoji náladu a ostatní hádali, jak se cítí. Naučili jsme se písničku "Já jsem tu" a nakonec jsme relaxovali a soustředili se na správné dýchání. Venku bylo krásně a tak jsme vyrazili na zahrádku k Broučkům, tam jsme vařili naše oblíbené bahnité polévky, omáčky, dortíčky....  a to nás opravdu mooooooc baví, tak se na nás nezlobte, když příjdem trochu ušmudlaní. 

Středa: Při ranní grafomotorice se na nás smála obrovská pusa, měli jsme za úkol ji obtáhnout a zkusit si ji nakreslit na jiný papír, některé pusy se na nás smály, některé se i mračily. V kroužku nás pak čekala další nakreslená pusa - bylo to naše nové pravidlo. Zkoušeli jsme si, co vše ta naše pusa umí - hlavně jak se umí "šklebit", v tom nám pomohla i opička na obrázku. No, ale kromě toho kroucení jsme zjistili, že umí naše pusa také pozdravit, poděkovat, poprosit, domluvit se s kamarádem, říct co se nám líbí a i to co se nám nelíbí. Tentokrát za námi nepřišel Dave, protože byl s třídou Předškoláků na školce v přírodě, ale my jsme nezaháleli, naopak jsme se pořádně protáhli v tělocvičně - proměnili jsme se v dopravní prostředky a už to jelo...

Čtvrtek: Dráček Fráček k nám bohužel nepřiletěl, protože se musel doma ve své sluji starat o nemocné dráče, ale myslel na nás a poslal nám dopis. Ten jsme objevili v ranním kroužku v kouzelné krabici. Dráček Fráček nám ve svém psaní prozradil, že se měl stát kuchařem, jen byl trochu popletený, protože nevěděl zda kuchař vaří nebo září, zda k tomu používá hrnec nebo srnec, potřebuje rolák nebo sporák a zda míchá vařečkou nebo nožem. No, my jsme samozřejmě všechno věděli. Také nám dal za úkol nakreslit naše oblíbené jídlo, tak snad to do příště stihneme. Hlavně jsme se zvládli s Laryskou protáhnout v tělocvičně a pak jsme už spěchali na naše oblíbené místo - na zahrádku k Broučkům.

Pátek: Na ten jsme se všichni těšili :-D Už jsme si řekli, že v pátek si můžeme do školky brát z domova hračky a ukázat je kamarádům..... a to si užíváme. Jen tentokrát jsme na to měli jen malou chvilku, protože jsme už v děvět hodin byli připravení na atletickém hřišti. Čekal tam na nás usměvavý pan trenér. Hned jak jsme se s ním seznámili, na úvod jsme si zahráli několik her. Chvilku trvalo, než jsme zvládli dodržet všechna pravidla, ale důležité bylo, že jsme se zahřáli! Pak jsme mohli přejít na překážkovou dráhu, ta nás hodně bavila, nejraději bychom tam skákali ještě dnes, ale čekal nás další úkol - zkusit vystartovat do běhu z různých poloh - z lehu na břiše, na zádech, z jedné nohy ap., pak jsme si zaběhali a na úplný konec protáhli celé tělo, aby nás nic nebolelo. 

 

10.- 14. 9. 

Sluníčko přichází do školky

Pondělí: grafomotorika - správný úchop tužky, sledování linie, ťukání podle rytmu říkanky "Zob, zob, zobe ptáček, zob zob, zobe máček. Přivítání v kruhu: vyprávění zážitků z víkendu. Flétnička s Helenkou- seznámení se s nástrojem, správné držení flétničky, správný postoj, dýchání. Pobyt venku- procházka Radotínem. 

Úterý: grafomotorika- uvolnění ruky. Komunitní kruh- pravidlo naslouchání, umíme si naslouchat? Hra "tichá pošta" Výtvarné tvoření- malování sluníčka. Muzikoterapie - hra na zvířátka, vyběr kartičky se zvířátky, napodobování zvuků a pohybů, písnička "Pejsci, kak si povídáte". Pobyt venku- procházka k řece házení kamínků do vody.

Středa- grafomotorika - obtahování linie potoka. Hop, skok, přes potok - ťukání do rytmu. Komunitní kruh - ručičkové pravidlo, co vše mohou dělat naše ruce? Výtvarné tvoření- obtahování a malování vlastní ruky. Angličtina - seznamovací hry, poznávání barev. Pobyt venku- procházka Radotínem. 

Čtvrtek - grafomotorika - uvolnění ruky. Komunitní kruh- protažení s jogou- pozdrav slunci.  Masírování masážními balónky. Kruhový trénink - přivítání s Ráďoz a dráčkem Fráčkem - zraková a sluchová analýza, cvičení na paměť. Pobyt venku - návštěva zahrady u Broučků, seznámení se se zvířaty. Hra v přírodní kuchynce. 

Pátek - grafomotorika - uvolnění ruky. Komunitní kruh - dny v týdnu, jaký máme den, víkendové dny. Shrnutí celého týdne ve školce. Sportování s Davem. Překážková dráha, relaxační techniky. Pobyt venku - hra na hřišti před školkou, hra na babu, na mrazíka - osvojení pravidel.

 

 

 

3. - 7. 9.

Sluníčko přichází do školky

Pondělí: grafomotorika - trefíme z domova do naší školky? volná hra - seznámení s novým prostředí, hračkami, kamarády, komunitní kruh - losování značek, představení se, pobyt venku - procházka k radotínskému potoku

Úterý: grafomotorika - poznej svoji značku, nalep ji na společný arch a zakroužkuj komunitní kruh - hmatový sáček - „Co kam patří?", muzikoterapie seznámení, vytleskání jmen, lidové písničky, pobyt venku - návštěva kouzelného hřiště

Středa: grafomotorika - najdeš cestu od značky do školky? komunitní kruh - jaká pravidla budeme ve třídě dodržovat? Naše první pravidlo SPOLEČNÝ KROUŽEK, hra - „Poznej, kdo zmizel pod dekou", pobyt venku - procházka po Radotíně a hra na hřišti

Čtvrtek: grafomotorika - najdi dvojici své značky, nalep a zkus je spojit čárou, komunitní kruh - uvítací písnička, další pravidlo NAŠE HRAČKY, výtvarná činnost - malba kouzelného hradu na naše pravidla, pobyt venku - procházka po Radotíně, návštěva Sokolovny a lakrosového turnaje

Pátek: grafomotorika - obkresli sluníčko, komunitní kruh - shrnutí celého týdne a přidání nového pravidla VZÁJEMNÉ NASLOUCHÁNÍ, sportovní dopoledne - tenis s trenérem Alešem na hřišti

V pondělí 10. 9. TŘÍDNÍ SCHŮZKY od 16: hodin!

 

 

 Vítejte v roce 2018/2019

Těšíme se na tebe, Sluníčko!

Justýnka, Bohunka, Eva