Kalendář akcí

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA

7. Týden v přípravné třídě

14. 9.- 18. 9. 2019

Sedmý týden v naší třídě začal veselým ranním kruhem. Nejprve jsme si potrápili hlavu nad hádankami, zopakovali jsme si anglická slovíčka a každý povyprávěl jak si kdo užil víkend. Také jsme se dozvěděli, že tento týden si budeme povídat o ovoci a zelenině. Při dopolední činnosti jsme se seznámili s různými druhy ovoce a zeleniny, vypracovali dva pracovní listy a v tělocvičně jsme si dramaterapeutickým cvičením vyzkoušeli růst zeleniny od semínka až na talíř. Spolu s prvňáky jsme vyrazili na zahradu, kde jsme ochutnali velké množství známých i neznámých druhů ovoce a zeleniny.  Podle italského malíře Giuseppe Arcimbolda jsme si vyzkoušeli vytvořit portrét pouze pomocí ovoce a zeleniny. 

Úterní ráno jsme měli trošku fofr. Na svačinu jsme vyrazili už v půl deváté, abychom stihli navštěvu radotínské knihovny. V devět hodin jsme byli již na místě. Paní knihovnice nám pověděla jaká jsou pravidla v knihovně, kolik knížek tam mají a vysvětlila nám jak funguje celý systém půjčování knih. Poté jsme měli možnost prohlédnout si knížky které nás zaujali. Cestou zpět jsme se zastavili u řeky, kde jsme měli několik aktivit na procvičení písmen, která už známe. V pracovních činnostech jsme každý vytvořili svůj vysněný dům i se zahradou.

Středeční kroužek pod vedením Davyho nás velmi bavil. Zkusili jsme si sčítání v angličtině za pomocí hracích kostek, naučili se anglickou hádanku a také nás Dave naučil několik druhů ovoce a zeleniny. Po svačině jsme měli na programu několik aktivit na postřeh a rozvoj jemné motoriky. Po návratu do školy se každý těšil na další anglickou knihu. Tentokrát jsme pokračovali v příběhu o králíkovi jménem P.J. Tentokrát to bylo o jeho sestře, kterou velmi zlobil. Společně jsme si tento příběh přeložili do češtiny. Protože byl tento příběh opravdu vtipný, zaujal všechny děti i dospělé. Nakonec nás navštívila Lenka s jejím kroužkem muzikoterapie. Tam jsme si zazpívali a potrénovali náš smysl pro rytmus. Poprvé jsme také hráli na různé rytmické nástroje.

Čtvrtek se nesl ve znamení logopedie. V ranním kroužku jsme se naučili novou písničku o kosovi a čápovi. Dopoledne jsme si zkusili několik jazykolamů a také jsme se naučili nové písmenko. Tentokrát to byl příběh o Tygrovi Tondovi, který telefonoval. Jak už název napovídá naučili jsme se písmeno T. Ještě než za námi přiletěl drak Frak s jeho logopedickým tréninkem, vytazili jsme na hriště zahrát si několik pohybových her. Drak Frak se tentokrát stal teploměrem. Vyzkoušeli jsme různé druhy teploměrů, vypracovali pracovní list, kde jsme počítali slabiky ve slovech, protrénévali jsme jazyky na různých jazykolamech a také jsme si procvičili naše početní schopnosti pomocí zajímavých her. 

Páteční ráno bylo velmi poklidné. Nejprve jsme si zazpívali novou písničku "Brother John". Ta nesklidila velký úspěch, asi díky pomalému tempu. Před odchodem na plavání si každý vytvořil portrét pouze z obrázků zeleniny či ovoce. Plavecký kurz sklidil velký úspěch i díky nabitému programu v bazénu. 

Týden nám utelk jako voda a já se moc těším na další dobrodružství. 

V pondělí jdeme na výlet do Chuchelské lesní zoo. Odcházet budeme po svačině a vracíme se na oběd. Vezměte si prosím batoh s pitím. 

Krásný víkend vám přeje Tom.

Zde jsou anglická slovíčka, která už děti znají. Když budete mít chuť, můžete si je s dětmi procvičit. :)

 IMG_20191018_080642

6. Týden v přípravné třídě

7. 9. - 11. 9. 2019

Tento týden jsme již tradičně zahájili v ranním kroužku s naší kamarádkou Renčou. Každý nám ukázal výrazem v tváři jakou má náladu a také jsme si povídali o zážitcích z víkendu. Do naší krabice s anglickými slůvky přibylo nové slovo. Tentokrát to bylo slovo Hedgehog (ježek). Po svačině jsme zahájili naší pracovní hodinku. Vypracovali jsme několik pracovních listů na procvičení grafomotorických funkcí. A také jsme hráli hru na poznávání čísel. Spolu s prvňáky jsme dotvořili naše obrazy stromů. Obtiskávali jsme nabarvené listy a vyšli nám naprosto úchvatné, podzimní obrazy. Poslední hodinu pro nás byla připravena centra aktivit. Každé centrum bylo zaměřené na rozvoj jistých matematických dovedností. 

V úterý jsme začali pracovat s novou učební pomůckou, která se jmenuje Logico. Začali jsme s cvičeními na zlepšení koordinace oko-ruka. Počítání do desíti, jsme si procvičili pomocí speciální, číselné podložky. Kde jsme hledali a zašlapávali správné výsledky, jednoduchých příkladů. Spolu se školáky, jsme procvičili jednotlivá písmena, která už umíme. Začali jsme je spojovat i do slabik. A posledním úkolem bylo vytvořit zadaná písmena z našich těl. 

Středa byla ve znamení angličtiny. Dave nás provedl ranním kruhem a anglicky nás naučil tři nové tvary. Dopoledne jsme ještě procvičili pár anglických frází a po spojení se školáky nás čekala novinka. Čtení anglické knihy. Společně jsme si přečetli knihu s názvem "It is not easy to be a bunny". Po přečtení jsme si knihu společnými silami přeložili do českého jazyka. Toto se všem velmi líbilo, a tak budeme čist anglickou knihu pravidelně každou středu. Na závěr nás navštívila Lenka s jejím muzikoterapeutickým kruhem. Zahráli jsme si několik písniček s piánem a kytarou, uvolnili jsme se za poslechu klidné hudby a každý také vyjádřil hrou na nástroj svou náladu. 

Ve čtvrtek jsme po svačině zůstavali v Petrklíči, jelokož nás čekal další logopedický trénink s Ráďou a jejím drakem Frakem. Ten se tentokrát stal obvazem. Na prvním stanovišti jsme pomocí hmatu zjišťovali čím se ten drak Frak stane a také jsme si ukázali spostu lékařských nástrojů. Další úkol bylo obvázat se obvazem. Na třetím koberci jsme dostali pracovní list, kde jsme poznávali různé druhy ovoce a zeleniny. Nakonec jsme si metodou frotáže ukázali strukturu obvazu a obinadla.

Pátek jsme začali z vesela v ranním kruhu za zpěvu písniček. Po svačině jsme pracovali s Logicem, zahráli si anglické pexeso a také jsme si zazávodili na překážkové dráze v naší tělocvičně. Plavecký kurz se všem moc líbil. Dokonce jsme si zkusili i skoky do vody. 

Týden nám utekl jako voda a my bychom Vás rádi pozvali na Havelské posvícení, které se koná tento víkend v Radotíně. Kdyby jste chtěli vidět vystoupení dětí z Petrklíče, začátek je v 10:00. 

Krásný víkend Tom

 

 

5. Týden v přípravné třídě

30. 9. - 4. 10. 2019

V pondělí jsme se přivítali v ranním kroužku spolu s naší kamarádkou Renčou. Každý se pochlubil svými víkendovými zážitky, naučili jsme se nové anglické slovo a také jsme se pobavili při luštění vtipné hádanky. Dopolední činnost byla ve znamení čísel. Zkoušeli jsme si nakupovat a prodávat, počítali jsme různé drobné předměty a také jsme začali sčítat čísla do deseti. Překvapivě se to všem velmi dařilo. Další program byl společný s první třídou. Vyrazili jsme do okolí naší školy poznávat stromy které rostou kolem nás. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, například jak se stromy rozmnožují, či že ne každá borovice je stejná. Poslední hodinu pro nás byla připravena čtyři centra aktivit. Například obrázkové sudoku, hledání shodných obrázků v řadě či pexeso se zvířecími stopami. 

Na úterý jsme se velmi těšili, jelikož nás čekal celodenní výlet. Po ranním kroužku a svačině jsme vyrazili na autobus do městské části Praha-Lochkov. Tam už na nás čekala pastýřka, která byla trošku smutná, jelikož se jí rozuteklo celé stádo. Mezitím než opět našla všechny své ovečky, měla pro nás Lea s Tomem připravený kouzelný pytlík indiánského šamana, který byl plný veselých úkolů. Úkoly byli převážně pohybové, na rozvoj motorických funkcí. To všechny velmi bavilo. Nakonec vše dobře dopadlo a my jsme našli spící pastýřku. Abychom jí probudili, museli jsme přes ní nahnat stádo oveček, což nebyl tak lehký úkol. Ale vše jsme zdárně zvládli, osvobodili pastýřku a dokonce jsme od ní dostali na památku ovčí vlnu. Najednou bylo dvanáct hodin a my jsme se pěšky přes Slavičí údolí vrátili zpět do Radotína. 

Ve středu nás celým dopolednem provedl Dave. V ranním kroužku jsme trénovali jak se představit a jak slušně pozdravit. Zopakovali jsme si všechna anglická slova, která už umíme a překvapilo nás, že už je jich celkem hodně. A také nás Dave naučil jednu anglickou hádanku. Dopolední práce obsahovala procvičování písmen, která už umíme napsat a přečíst. Navíc jsme se naučili i první souhlásky L, P, S. Dále jsme si procvičili anglická slovíčka pomocí pexesa. Na poslední hodinu za námi přišla Lenka s jejím muzikoterapeutickým kroužkem. Mimo uvolňovací cvičení a relaxaci, jsme začali trénovat nové písničky, které budou děti z Petrklíče zpívat na Havelském posvícení. Vystoupení se bude konat v sobotu 12. 10. od 10:00. Kdo bude mít čas a chuť je vřele vítán. 

Ve čtvrtek nás velmi potěšila naše kamarádka Ráďa. Přiletěla i se svým drakem Frakem a měla pro nás připravený logopedický kruhový trénink. Drak Frak se tentokrát proměnil v doktora. Spolu s ním jsme si vyzkoušeli spoustu výborných aktivit. Nejprve jsme rozcvičili naše jazyky za pomocí doktorské špachtle. Poté jsme hledali krátké a dlouhé slabiky v názvech lékařských pomůcek. S tím, že krátké slabiky zapisujeme tečkou a dlouhé čárkou. Asi nejvíce nás zaujala hra, kde jsme dávali na správné místo předměty z doktorské ordinace.  Celé dopoledne uteklo jako voda, tak jsme si ještě zasportovali v tělocvičně a už byl čas oběda. 

V pátek dopoledne jsme vytvořili velký obraz na téma barvy podzimu. Každého to bavilo tak moc, že jsme nakonec vytvořili obrazy tři. Pak už nás čekal jen plavecký kurz. Nejlepší zprávou pro nás bylo to, že pan správce zvýšil teplotu bazénu. :) 

Týden se nám velmi vyvedl a jen připomínám, že v sobotu 12.10. od 10:00 bude na Havelském posvícení probíhat vystoupení dětí z Petrklíče. 

 

4. Týden v přípravné třídě

23. 9.- 27. 9. 2019

Po návratu ze školy v přírodě, která se nám mimochodem velmi vydařila, jsme se vrátili opět do naší školy a do námi známeho režimu. Poslední zářijový týden jsme začali s nácvikem samohlásek. V pondělí jsme se tedy dozvěděli jak vzniklo písmenko A. A procvičili jsme ho pomocí logopedických her a cvičení. Taky jsme hledali v místnosti co nejvíce předmětů, začínající na toto písmenko. Společně se školáky jsme se vydali na zahradu k Broučkům, kde na nás čekalo velmi vtipné divadelní představení. Tomáš s Leou nám předváděli různé situace a chovali se tak, jak by se správný člověk chovat rozhodně neměl. Ostatní potom zkoušeli předvést, jak bychom se v daných situacích měli chovat. Toto nás velmi bavilo.

V úterý jsme si poslechli příběh o kocourovi Uhlíkovi a fence Udičce. A jak jejich jména napovídají, šlo o příběh, který nás naučil písmenko U. Se školáky, jsme si porcvičili i několik jiných písmenek, za pomoci různých her. Například jsme se snažili sebrat farmáři z pole bramboru s určitým písmenem či kamínkem trefit písmenko na které začíná dané slovo.

Ve středu nás navštívil náš kamarád Petr Broniš s jeho hudební dílnou. Přinesl nám ukázat spoustu krásných nástrojů. Mnohé z nich jsme nikdy před tím neviděli, a tak nás moc potěšilo, že jsme si mohli všechny nástroje vyzkoušet. Po tom co jsme si pořádně zahráli, zazpívali a zatančili jsme společně s Předškolálky vyrazili na procházku. Cestou jsme se pořádně proběhli a zasportovali si pomocí veselých, sportovních her. Také jsme stihli příběh o traktoristovi Otovi, jehož neposlušná kola nás naučila písmenko O.

Ve čtvrtek nás navštívil král zvířat lev Eman. A ten nás naučil další písmenko. Zkuste hádat jaké?! :) Jasně je to písmenko E. Po práci s písmenky a sportovních aktivitách na venkovním hřišti, jsme se spojili se školáky a vyrazili na zahradu. Tam pro nás měla Renča připravené větvě různých stromů a společně jsme si povídali o rozdílech mezi listnatými a jehličnatými stromy. Také jsme se naučili poznávat některé stromy. Ve výtvarné výchově jsme si vyzkoušeli frotáž. Pomocí voskových pastelek, jsme překreslovali kůru stromu na papír. 

 Pátek se nesl ve znamení plavání. Ale před tím, než jsme vyrazili do Radotínského bazénu, jsme si procvičili již naučená písmena. Zopakovali jsme si anglická slovíčka, která už známe. A také jsme si společně zahráli pár deskových her. 

Týden se nám povedl, i díky hezkému počasí, které nám dovolilo trávit co nejvíce času venku. 

Přeji Vám krasný víkend a těším se v pondělí.

2. Týden v přípravné třídě

9. 9. - 13. 9. 2019

Druhý týden školy máme za sebou a děti udělaly kupu práce. Celých týden jim pomáhal pavouček Poutníček, který jim každý den dával nějakou práci. Hned v pondělí pro ně například připravil hodinu plnou pavoučích úkolů, které děti plnily ve skupinkách a střídaly se po pár minutách u několika stolů. U jednoho stolu počítaly a hrály si s čísly, také vyráběly mušky, oblast mluvidel posilovaly díky cvičení s brčky. V úterý jsme procvičovaly naší matematicou představivost různými cvičeními a pracovními listy. Také si při pracovních činnostech každý vytvořil svého vlastního pavoučka. Ve středu jsme si procvičily několik anglických slovíček, pořádně si zasportovaly na atletickém hřišti a na závěr přišla naše nová kamarádka Lenka. Ta pro nás bude mít každý týden připravený muzikoterapeutický kroužek. S ní jsme se naučili několik pohybových her, lidových písniček a u toho jsme si hezky odpočinuly v rytmu hudby. Čtvrtek byl ve znamení grafomotorických cvičení. Uvolnily jsme si ruku pomocí různorodých cviků a kreseb. Venku jsme spolu se školáky trénovali několik základních písmen. Ta jsme psali křídou na zem a s nimi jsme si zahráli i několik pavoučích her. Sportovní pátek se nám vyvedl a plavání sklidilo neskutečný úspěch. Užijte si krásný a klidný víkend. 
 
Příští týden bude program probíhat v prostorách MŠ Petrklíč, třída Předškoláci. 
 
Fotky můžete najít na webu petrklic.net 

1. Týden v přípravné třídě

     2. 9. - 6. 9. 2019

V pondělí jsme se sešli hezky odpočatí v prostorách naší nové třídy. Společně s rodiči jsme se seznámili s novou paní učitelkou Leou a také s Tomášem. Poprvé jsme se usadili do kroužku, ve kterém se budeme scházet celý rok abychom se každé ráno přívítali, poslechli si hádanku a také řekli něco o naší náladě či něco o tom jak jsme prožili předchozí den. Dopoledne jsme si užili na zahradě u našich kamarádů Broučků. Ani přechodný déšť nás nemohl odradit od dobré nálady. 

Úterý bylo velmi zajímavé, jelikož jsme se vydali prozkoumat okolí naší školy. Cesta nás zavedla k radotínskému potoku. Tam na nás čekalo velké množství překážek a sportovních úkolů. Když jsme je zmálki levou zadní dostali jsme do dvojic obal na vajíčka a měli jsme za úkol nasbírat do něj deset různých přírodnin, podle obrázku na víčku. Tak jsme se  do hledání věcí zabrali, že už byl najednou čas na oběd. Odpoledne jsme si užili v družině s Předškoláky.

Ve středu jsme se seznámili s novým panem učitelem. Je to rodilý mluvčí z USA. Willie byl moc fajn, měl pro nás připravené barevné obrázky se spoustou předmětů a také velmi zajímavou pohádku. Společně jsme také objevili černoiu krabici s otazníkem. Každý měl za úkol do této krabice strčit ruce a po hmatu poznat jaký školní předmět se v té krabici asi skrývá. Tato aktivita sklidila velký úspěch, a tak jsme jí museli několikrát opakovat. 

Čtvrtek byl ve znamení pravidel. V kroužku za námi přišel moudrý pan král, který nás vyslal na plavbu po ostrovech pravidel. Na každém ostrově na nás čekala zábavná aktivita, jako například pozdravit všechny kamarády ve třídě, nechat se očarovat popleteným čarodějem, zatancovat si v rytmu hudby a stát se sochou když hudba přestane hrát a mnohé další. V rámci prvouky a výtvarné výchovy jsme se vydali na kopec do lesa, kde si každý vytvořil své vlastní okno do přírody. 

Týden nám utekl jako voda a máme pátek. Po ranním kroužku, kde jsme si procvičili jména všech kamarádů jsme vyrazili na svačinu. Před svačinou jsme si udělali rozvičku v tělocvičně a zahráli jsme si pár pohybových her. Po svačině měl pro nás Tom připravené úkoly na prostorovou orientaci a na matematickou představivost. Po půl hodině aktivní práce už byl čas na vytouženou lekci plavání. Trenéři nás rozdělili do menších skupinek a začalo se plavat. Výcvik nás moc bavil a nejlepší odměnou byla výřivka. 

První týden se nám velmi vydařil a my se moc těšíme na příští týden a na nová dobrodružství. 

Krásný víkend přeje Tomáš a přípravná třída. 

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA