Kalendář akcí

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA

21. Týden v přípravné třídě

20. 1. - 25. 1. 2020

Po týdením odpočinku na lyžařském kurzu, kterého se někteří z nás zůčastnili, jsme se sešli plni nadšení co na nás asi čeká. Nemoc skolila hodně našich kamarádů, a tak jsme se v pondělí sešli jen tři. Povídali jsme si o zážitcích z minulého týdne, naučili se nové slovíčko a také jsme se naučili novou, veselou písničku o kokosu. PO svačině, jsme si udělali některá cvičení za pomocí Logico. Rozvičku a sportovní chvilku jsme prožili v tělocvičně. Na třetí hodinu jsme vyrazili ven až do radotínských lázní. Tam jsme si procvičili pomocí her matematické schopnosti a také jsme pozorovali jak příroda v zimě odpočívá. Zpětnou vazbu jsme si udělali v závěrečném kroužku. 

V úterý jsme po tradičních ranních rituálech a svačině navštívili Helenku. Ta pro nás měla připravené aktivity na procvičení rytmu a na sluchovou diferenciaci. Po půl hodince hraní a zpívání jsme vyrazili ven se pořádně vyběhat a zahrát si naše oblíbené sporty. Třetí hodinu jsme hráli logopedické hry a také jsme trénovali čtení krátkých slov. Na závěr dne jsme si při pracovních činnostech zkoušeli míchání barev a vytváření barevných přechodů. 

Středa byla ve znamení angličtiny s Davem. V ranním kruhu jsme si poslechli několik anglických hádanek, zahráli si novou hru a také jsme se snažili celými větami vyjádřit co nás baví. V anglickém jazyce probíhala i naše rozcvička pomocí hry "Simon says". Následovala anglická knížka, tentokrát se jmenovala "David goes to school". Tam jsme se naučili nové předměty ze školy a také pravidla. Poslední hodinu nás potěšila maminka Matěje, která nám přišla přečíst kousek z jejich oblíbené knížky. Toto se bude konat každou středu, tak pokud máte čas a chuť přijďte nám také ve středu přečíst vaší oblíbenou knížku. :)

Ve čtvrtek ráno jsme si zopakovali co už jsme od pondělí zažili, zahráli si novu postřehovou hru a naučili jsme se nové slovíčko. Po ranní rozcvičce a sporování na hřišti přiletěl drak Frak s kamarádkou Ráďou. Ten se tentokrát stal lyží. Procvičili jsme všechny naše smysly formou veselých aktivit a her. Před obědem jsme si zahráli ještě pár pohybových her. 

V pátek ráno jsme vyrazili na autobus, který nás odvezl na stanici Stodůlky. Odtud už jen jedna stanice metrem a stáli jsme před zimním stadionem na Lukách. Tam jsme se rychle převlékli do bruslařského a už se nás ujali profesionální trenéři. Tak moc nás to bavilo, že hodina moc rychle utekla a my jsme se plni nadšení vraceli zpět do školy. Po návratu přišla ještě Lenka s muzikoterapeutickým kroužkem u kterého jsme si řádně odpočinuli. 

Zde jsou k nahlédnutí a procvičení naše anglická slovíčka. 

Zkuste si je s dětmi zopakovat. :) 

 

14. Týden v přípravné třídě

2. 12.- 6. 12. 2019

Prosinec jsme odstartovali po první adventní neděli plni nadšení a vánoční nálady. V raním kroužku jsme se naučili některá vánoční slovíčka v angličtině. Každý nám pověděl o svých víkendových zážitcích. Po svačině jsme si udělali několik úkolů na poznávání tradic a vánočních zvyků a pranostik. V jedenáct hodin jsme se sešli se všemi kamarády z Petrklíče a u Broučků na zahradě jsme si zazpívali několik koled a rozsvítili jsme první svíčku na našem společném adventním věnci. Po návratu do školy jsme si zdramatizovali pohádku o veliké řepě. Při ní jsme si procvičili příbuzenské vztahy. 

Úterní den byl ve znamení vyrábění a tvoření. Po ranním kroužku a svačině jsme si procvičili matematickou představivost pomocí hry na obchod s falešnými penězi. Každý si také vytvořil vlastní kornout, který jsme si připravili pro Mikuláše. Poprvé jsme dostali balík keramické hlíny a vytvořili jsme okna do nádherné zimní krajiny. Poslední hodinu jsme společně s prvňáky prožili v tělocvičně. Procvičovali jsme písmena a čtení pomocí různých her s padákem a s písmeny. 

 Ve středu za námi dorazil Dave, a tak probíhal celý ranní kroužek v anglickém jazyce. Každý představil svého kamaráda a naučili jsme se několik základních otázek: What is your name? How are you? What is on this picture?. Po svačině jsme si zahráli několik her v tělocvičně jako například Simon says. Po návratu do třídy tam byla pro nás připravena nová anglická knížka. Tento týden měla název "I'll teach my dog a lot of words". Tato kniha měla velký úspěch jelikož jsme si s ní procvičili hodně slovíček, která už známe. Nakonec dorazila Lenka a s ní jsme si zahráli vánoční písničky, odpočinuli jsme si za zvuku zvonkohry a také jsme si pořádně zatancovali. 

 Čtvrtek byl pro nás velmi zajímavý. Ihned po svačině jsme vyrazili na velký výlet do divadla na Kampě. Cesta vlakem a tramvají byla pro nás dobrodružným zážitkem. S malým zpožděním jsme dorazili do divadla naštěstí včas. :) Divadlo bylo o vánočním kaprovi Karlovi. Ten utekl z vany a procestoval celý svět. Naučil nás koledy z Finska, Velké Británie, Venezuely a Polynésie. Příběh byl moc hezký a všem se představení moc líbilo. Cestou do školy jsme potkali několik čertů a andělů, ale naštěstí se na nás jen usmívali. Když jsme se vrátili čekalo na nás mikulášské překvapení. Naše kornouty byly plné dobrot od Mikuláše, to nám udělalo velikou radost. 

Pátek byl již tradičně plný sportovních aktivit. Po svačině jsme si procvičili anglické předložky pod, v, na, nad, vedle pomocí pohybových aktivit v tělocvičně. Poté jsme vyběhli ven na nové hřiště u Berounky. Tam jsme uspořádali velké závody v překážkovém běhu. Každý se postupem času zlepšil nejméně o pět vteřin. Týden nám opět utekl a my jsme zas o krok blíže k očekávaným vánočním svátkům.

Krásný víkend plný pohody vám přeje 

Tom 

13. Týden v přípravné třídě

25. 11.- 29. 11. 2019

V pondělí jsme se sešli hezky odpočatí po víkendu a plni nové energie. V ranním kroužku nám každý vyprávěl své zážitky z víkendu. Zopakovali jsme pomocí anglických hádanek některá slovíčka, ale tentokrát jsme se snažili odpovídat celými větami. Po svačině jsme si procvičili písmena a slabiky formou různých her písmeny. Také jsme hláskovali poměrně dlouhá slova. Při procvičování počtů jsme využili číselnou řadu po které jsme mohli chodit. Díky tomuto jsme si mohli vyzkoušet i odčítání. Ven jsme vyrazili s Předškoláky na delší procházku poděl Berounky. Cestou jsme se zapotili při luštění hádanek a také jsme se pořádně vyběhali. Po návratu do školy, jsme vytvořili ozdoby na stromeček a nalepili jsme obličeje na naše veselé štěstíky.

Úterní ráno bylo plné veselých hádanek a zajímavých hlavolamů. Také jsme se naučili dvě nové, zimní písničky, které budeme společně zpívat v radotínském kostele. Po ranní rozcvičce a svačině jsme vyběhli ven, abychom se dozvěděli něco nového o našem městě. Zkoumali jsme kde je jaký obchod, kde je obytná část města a kde jsou naopak firmy, vymýšleli jsme jak jinak by mohli vypadat cesty a silnice v Radotíně. Při pracovních činnostech, si každý vytvořil andílka. 

Na středu jsme se všichni velmi těšili, jelikož s námi prožili ranní kroužek babičky, dědečkové, maminky i sourozenci. Sešlo se nás hodně a tak bylo ráno velmi veselé. Děkujeme moc všem, kteří jste nám přinesly něco dobrého na zub, či na tvoření. V deset hodin jsme se sešli u Broučků, kolem jejich stromečku. Zazpívali jsme si několik koled a strom jsme parádně ozdobili. Zpět do školy jsme se vrátili kvůli anglické knížce Whacky Wednesday, kterou jsme si společně dočetli. Při poslední stránce přišla Lenka a s ní jsme si zarelaxovali, zazpívali a zahráli na nástroje.

Čtvrtek probíhal velmi poklidně. Strávili jsme velký kus dne venku na hřišti, kde jsme zkoušeli nové, nám neznámé sporty. V jedenáct hodin přiletěl drak Frak. Tentokrát se stal zrdcadlem. Vyzkoušeli jsme několik cvičení na pravolevou orientaci. Zkusili jsme si zodpovědět záludné otázky a také jsme si s kamarádem zahráli na zrdcadlo. Po logopedickém tréninku jsme připravili postýlky pro mladší kamarády a už na nás čekal parádní oběd. 

V pátek jsme si ozdobili naše dračí desky. Hledali jsme a vystříhovali písmenka z časopisů a z nich skládali své jméno. Pak jsme ještě hledali zajímavé obrázky a vytvářeli společnou koláž. Ani jsme nestihli vše uklidit a už jsme museli na poslední lekci plavání. Ta nám příjemně utelka, hezky jsme se rozloučili s trenéry a už se těšíme na jaro až budeme pokračovat. 

Krásný víkend Tomáš a spol.  

11. Týden v přípravné třídě

11. 11. - 15. 11. 2019

V pondělí ráno, ještě před ranním kroužkem jsme si společně vytvořili velkou mapu města, ve kterém bychom chtěli žít. Toto nám napovědělo, že si budeme povídat o našem městě a o dopravě. V ranním kroužku jsme si povídali o našich víkendových zážitcích a o tom na co se tento týden těšíme. Procvičili jsme anglická slovíčka za pomocí veselých hádanek a také jsme si zahráli skvělou hru na poznávání písmen, která už umíme. Po svačině  a ranní rozcvičce v tělocvičně jsme se naučili nové písmenko. Tentokrát jsme objevili příběh o špačkovi Vénovi a ten nás naučil písmenko V. Společně s Renčou a první třídou jsme vyrazili na velkou procházku po Radotíně. Cestou jsme hledali dopravní značky a odškrtávali jsme je v připraveném pracovním listě. 

Úterní ráno jsme si zahráli několik deskových her. V úvodním kruhu jsme si povídali o dopravě a pravidlech na ulici. Také jsme si zkusili vzpomenout na všechna anglická slovíčka, která už známe. Vzpomněli jsme si skoro na všechny a to už jich máme v zásobě dobrých čtyřicet. Po svačině jsme se sešli v naší třídě a poprvé jsme si vyzkoušeli číst krátká slova složená z písmen, která už známe. Někteří dokázali přečíst i slovo o pěti písmenech, což je veliký úspěch. Následovalo společné čtení knihy. Jelikož bylo úterý, šlo o knihu českou. Kniha byla o dopravních značkách, pravidlech silničního provozu a bezpečnosti jízdy na kole. Toto všechny moc bavilo, jelikož se mohli aktivně zapojit do příběhu. Poslední hodinu jsme si každý namaloval tu dopravní značku, která se nám líbí ze všech nejvíce. 

 Středa byla opět nabitá angličtinou. Ranní kruh proběhl celý v angličtině. Každý řekl jak se cítí (good or bad). Poté jsme si procvičili slovíčka a tentokrát jsme se snažili odpovědět celou větou. Také jsme si zazpívali anglickou písničku "Here comes the sun" od známé kapely The Beatels. V tělocvičně jsme si zahráli několik nových, pohybových her na procvičení písmen a čísel. Po návratu do naší třídy na nás čekala nová anglická kniha. Tentokrát to byla kniha s názvem Wacky Wednesday. Tato kniha byla velmi legrační, jelikož nás přiměla k procvičení podstatných jmen, zájmen i sloves. Muzikoterapie tentokrát neprobíhala s Lenkou, ale s Leou a Tomem. Zkusili jsme si některá cvičení na procvičení zvukové diferenciace, protáhli jsme svá těla při hudebně pohybových hrách a za doprovodu kytary jsme si zazpívali naše oblíbené písničky. 

Předposlední den v tomto týdnu byl ve znamení fotografování. V ranním kruhu jsme si vyzkoušeli jaké to je zahrát si na fotografy. Každý si "vyfotil" jednu věc z naší školy, zapamatoval si jí, a pak nám jí představil formou hádanky. Po sportovní půlhodince v tělocvičně, jsme navštívili paní fotografku. Než se všichni vyfotili, procvičili jsme svou matematicou představivost pomocí pracovního listu a stolní hry. Když jsme se vrátili zpět do naší třídy, přečetli jsme si dopis od draka Fraka, který z důvodu nemoci nemohl přiletět. Jakmile jsme splinili všechny úkoly zadané drakem Frakem, dostal každý z nás svou vlastní krabici na své věci, na výroby a výkresy. Všichni jsme si své krabice krásně ozdobili a již v nich máme všechny naše výtvory od začátku roku.

Páteční ranní kruh probíhal vesele, jelikož každý povídal o tom, co ho čeká o víkednu. Po svačině jsme si ranní rozcvičku udělali venku, jelikož nám to podzminí počasí dovolilo. To se všem moc líbilo. A než jsme stihli vypracovat všechny úkoly na procvičení grafomotoriky, už byl čas vyrazit na plavání. Tentokrát si i někteří zkusili skákat ze startovního bloku a také nám trenéři poprvé měřili čas, za jaký dokážeme přeplavat celý bazén. Po plavání jsme si jen rychle zhodnotili celý týden a už jsme frčeli na výborný oběd.

Týden se nám opět vydařil a my si můžeme plni zážitků v klidu odpočinout.

Krásný víkend Vám přeje Tom.  

 

Týden v přípravné třídě

4. 11.- 8. 11. 2019

První tři dny tohoto týdnu jsme prožili společně s Předškoláky z důvodu mého úrazu. Děkuji moc za trpělivost a pochopení. Předškoláci naší třídu velmi chválili. Spolu s nimi si povídali o svatém Martinovi, mluvili o podzimních tradicích a také si každý vytvořil svou svatomartinskou husu.

Ve čtvrtek jsme se konečně sešli v plném počtu a s našimi kamarády z první třídy. V ranním kroužku jsme se naučili dvě nová slovíčka. Tentokrát to bylo slovo "quiet" a "window". Otevřeli jsme spolu novou knížku od Jiřího Žáčka, která je plná veselých hádanek a básniček. Nezapoměli jsme samozřejmě poslat našeho medvídka Mluvítka. Po svačině jsme si přečetli dopis od draka Fraka, který nám zadal několik úkolů na procvičení paměti a grafomotoriky. Třetí hodinu jsme prožili s prvňáky a Leou a Renčou. Pracovali jsme s plánem města, ukázali si obchody a dopravní značky a procvičili pravo-levou orientaci. Nakonec jsme si otevřeli leteckou mapu Radotína a poznávali jsme nám známá místa. Poslední hodinu nás čekal příběh o čápovi Láďovi, který nás naučil písmeno L. A jelikož byl příběh o jeho botách, každý si namaloval svou botu pomocí voskových a vodových barev. 

Pátečí ráno probíhalo v rytmu kytary a našich oblíbených písniček. Mimo to jsme si zopakovali anglická slovíčka a zkusili si přečíst několik slabik. Po svačině jsme procvičili matematickou představivost. Začali jsme porovnávat čísla do dvaceti. Větší, menší či rovno. Toto každého tak zaujalo, že jsme málem zapomněli odejít na plavání. Kurz probíhal s jinými trenéry, ale byli velmi milí a ochotní. Den nám tak rychle utekl a my už se těšíme na víkend.

Přeji Vám krásný a pohodový víkend a moc se těším na pondělí. :)

 

9. Týden v přípravné třídě

29. 10.- 1. 11. 2019

Po prodloženém víkendu jsme se vyjímečně sešli až v úterý. Velkým překvapením bylo to, že nám ve třídě zmizely lavice a dokonce i prvňáci, jelikož měli podzimní prázdniny. V ranním kroužku jsme byli jen čtyři, a tak jsme si pořádně procvičili naše anglická slovíčka a každý měl dostatek času vyprávět nám zažitky z víkednu a ze svátečního dne. Povídali jsme si o tom jak vznilka Československá republika a co všechno se za těch posledních sto let změnilo. Po svačině jsme malovali vodovými barvami naší náladu při poslechu klasické hudby. Konkrétně Podzim od Vivaldiho. 

Ve středu jsme si ráno dávali hádanky pouze v angličtině, což se nám překvapivě moc dařilo. Zazpívali jsme si několik písniček a s Davem si zahráli několik anglických her na procvičení slovíček a základních frází. Den proběhl velmi klidně a popřestávce už u nás byla opět Lenka. S ní jsme si zahráli, zazpívali a zatancovali v rytmu překrásných melodií a písní. 

Ve čtvrtek jsme si zdramatizovali pověst o Bruncvíkovi. To se všem moc líbilo a už víme kde jsme vzali znak s dvouocasým lvem. V jedenác hodin jsme navštívili Ráďu s jejím dráčkem Fráčkem. Ten se tentokrát stal náplastí. Zkusili jsme si jak náplast funguje, kdo a kdy jí používá. Zrakové vnímání jsme si procvičili s knížkou o pejskovi Erikovi a také jsme rozlišovali různé druhy zvuků. Po logopedickém tréninku jsme si chvilku zasportovali a po obědě jsme zabalili všechny naše věci ve staré třídě.

V pátek jsme oslavili narozeniny našeho kamaráda Adama a dopoledne jsme strávili ve třídě spolu s Předškoláky. Zahráli jsme si několik deskových her, procvičili si matematickou představivost pomocí Logica. 

Tento týden byl opravdu klidný a my se moc těšíme na naše kamarády z první třídy. 

Krásný víkend přeje Tom 

8. Týden v přípravné třídě

21. 10. - 25. 10. 2019

Na toto pondělí jsme se všichni moc těšili, jelokož nás čekal výlet do lesní zoo v Chuchli. Vystoupili jsme na zastávce Nový Slivenec a přes pole jsme se vydali směrem k lesu. První překvapení byl létající drak, kterého přinesla Renča. Bohužel tento den nefoukal vůbec žádný vítr a tak jsme se s drakem jen proběhli po poli. Po vstupu do lesa jsme utvořili dvojce a dostali jsme list plný úkolů. Například najít přírodniny různých barev, obejmout velký strom, najít určité listy a znich vytvořit květinu a mnoho dalších zajímavých úkolů. Po splnění těchto úkolů jsme vyrazili přímo do zoo. Nejvíce nás zaujal krásný rys a stádo daňků. Pak už jsme jen seběhli kopec do Malé Chuchle a autobusem zpět do školy.

Úterý den byl ve znamení her se slovy. Po ranní práci v kuchyňce, kde jsme vytvářeli papírové draky, jsme vyrazili k Broučkům na zahradu. Tam pro nás byly připravené aktivity na procvičování písmen a krátkých slov. Nakonec jsme si vyzkoušeli i běhací diktát. Utvořili jsme dvojce a jeden ze dvojce utíkal za roh, kde přečetl slovo s určitým číslem. To si zapamatoval a utíkal zpět nadiktovat toto slovo svému kamarádovi v týmu. Ten už slovo jen zapsal pod správné číslo. Toto se všem velmi líbilo.

Středeční anglický den začal společným kroužkem, ve kterém nás Dave naučil nová slovíčka, která se týkají lidského těla. A zazpívali jsme si novou písničku s názvem Old McDonald. V kuchyňce jsme pracovali s pracovní pomůckou Logico a také jsme si zahráli několik her na paměť a na postřeh. Po návratu do školy jsme usedli k projektoru a těšili se na to jaká knížka nás dnes pobaví. Tentokrát to byla kniha s názvem "Where's Spot?". V této knize jsme procvičili zvířata v angličtině a také jsme pracovali s umístěním. Například " In, Under, On, Next to...". A nakonec nás navštívila Lenka s její hudební dílničkou. Krásně jsme se uvolnili, zahráli si na různé nástroje a také jsme si zazpívali s kytarou

Ve čtvrtek jsme si v ranním kroužku povídali o tom jaký svátek se slaví 28. října. Ukázali jsme si některé státní symboly a také jsme si na mapě názorně ukázali jak se naše republika postupně rozdělovala. V kuchyňce při dopolední činnosti, jsme se naučili nové písmenko. Tentokrát byl příběh o neposlušném metru a ten nás naučil písmenko N. Před tím než přileťel drak Frak jsme vyběhli ven si trochu zasportovat a v jedenáct hodin už jsme seděli kolem koberce a uhádli jsme, že drak Frak se tentokrát stane fonendoskopem. Úkoly na procvičení zrakové a sluchové diferenciace nás moc bavily. Celá hodina utekla jako voda a my jsme jen připravily postýlky pro menší kamarády a už jsme utíkali na oběd. 

Pátečním ránem nás provedly vlajky různých států. Každý si namaloval svou oblíbenou vlajku, a pak jsme si povídali o těch konkrétních státech. Co je pro ně význačného, jakým jazykem mluví a co kde mají rádi k jídlu. Následovala rozcvička v tělocvičně a už jsme frčeli na plavání. Tentokrát nás bylo opravdu málo, ale i přes to jsme si to naplno užili. 

Týden se nám vydařil a my už se moc těšíme na příští týden.  

7. Týden v přípravné třídě

14. 10.- 18. 10. 2019

Sedmý týden v naší třídě začal veselým ranním kruhem. Nejprve jsme si potrápili hlavu nad hádankami, zopakovali jsme si anglická slovíčka a každý povyprávěl jak si kdo užil víkend. Také jsme se dozvěděli, že tento týden si budeme povídat o ovoci a zelenině. Při dopolední činnosti jsme se seznámili s různými druhy ovoce a zeleniny, vypracovali dva pracovní listy a v tělocvičně jsme si dramaterapeutickým cvičením vyzkoušeli růst zeleniny od semínka až na talíř. Spolu s prvňáky jsme vyrazili na zahradu, kde jsme ochutnali velké množství známých i neznámých druhů ovoce a zeleniny.  Podle italského malíře Giuseppe Arcimbolda jsme si vyzkoušeli vytvořit portrét pouze pomocí ovoce a zeleniny. 

Úterní ráno jsme měli trošku fofr. Na svačinu jsme vyrazili už v půl deváté, abychom stihli navštěvu radotínské knihovny. V devět hodin jsme byli již na místě. Paní knihovnice nám pověděla jaká jsou pravidla v knihovně, kolik knížek tam mají a vysvětlila nám jak funguje celý systém půjčování knih. Poté jsme měli možnost prohlédnout si knížky které nás zaujali. Cestou zpět jsme se zastavili u řeky, kde jsme měli několik aktivit na procvičení písmen, která už známe. V pracovních činnostech jsme každý vytvořili svůj vysněný dům i se zahradou.

Středeční kroužek pod vedením Davyho nás velmi bavil. Zkusili jsme si sčítání v angličtině za pomocí hracích kostek, naučili se anglickou hádanku a také nás Dave naučil několik druhů ovoce a zeleniny. Po svačině jsme měli na programu několik aktivit na postřeh a rozvoj jemné motoriky. Po návratu do školy se každý těšil na další anglickou knihu. Tentokrát jsme pokračovali v příběhu o králíkovi jménem P.J. Tentokrát to bylo o jeho sestře, kterou velmi zlobil. Společně jsme si tento příběh přeložili do češtiny. Protože byl tento příběh opravdu vtipný, zaujal všechny děti i dospělé. Nakonec nás navštívila Lenka s jejím kroužkem muzikoterapie. Tam jsme si zazpívali a potrénovali náš smysl pro rytmus. Poprvé jsme také hráli na různé rytmické nástroje.

Čtvrtek se nesl ve znamení logopedie. V ranním kroužku jsme se naučili novou písničku o kosovi a čápovi. Dopoledne jsme si zkusili několik jazykolamů a také jsme se naučili nové písmenko. Tentokrát to byl příběh o Tygrovi Tondovi, který telefonoval. Jak už název napovídá naučili jsme se písmeno T. Ještě než za námi přiletěl drak Frak s jeho logopedickým tréninkem, vytazili jsme na hriště zahrát si několik pohybových her. Drak Frak se tentokrát stal teploměrem. Vyzkoušeli jsme různé druhy teploměrů, vypracovali pracovní list, kde jsme počítali slabiky ve slovech, protrénévali jsme jazyky na různých jazykolamech a také jsme si procvičili naše početní schopnosti pomocí zajímavých her. 

Páteční ráno bylo velmi poklidné. Nejprve jsme si zazpívali novou písničku "Brother John". Ta nesklidila velký úspěch, asi díky pomalému tempu. Před odchodem na plavání si každý vytvořil portrét pouze z obrázků zeleniny či ovoce. Plavecký kurz sklidil velký úspěch i díky nabitému programu v bazénu. 

Týden nám utelk jako voda a já se moc těším na další dobrodružství. 

V pondělí jdeme na výlet do Chuchelské lesní zoo. Odcházet budeme po svačině a vracíme se na oběd. Vezměte si prosím batoh s pitím. 

Krásný víkend vám přeje Tom.

Zde jsou anglická slovíčka, která už děti znají. Když budete mít chuť, můžete si je s dětmi procvičit. :)

 IMG_20191018_080642

6. Týden v přípravné třídě

7. 10. - 11. 10. 2019

Tento týden jsme již tradičně zahájili v ranním kroužku s naší kamarádkou Renčou. Každý nám ukázal výrazem v tváři jakou má náladu a také jsme si povídali o zážitcích z víkendu. Do naší krabice s anglickými slůvky přibylo nové slovo. Tentokrát to bylo slovo Hedgehog (ježek). Po svačině jsme zahájili naší pracovní hodinku. Vypracovali jsme několik pracovních listů na procvičení grafomotorických funkcí. A také jsme hráli hru na poznávání čísel. Spolu s prvňáky jsme dotvořili naše obrazy stromů. Obtiskávali jsme nabarvené listy a vyšli nám naprosto úchvatné, podzimní obrazy. Poslední hodinu pro nás byla připravena centra aktivit. Každé centrum bylo zaměřené na rozvoj jistých matematických dovedností. 

V úterý jsme začali pracovat s novou učební pomůckou, která se jmenuje Logico. Začali jsme s cvičeními na zlepšení koordinace oko-ruka. Počítání do desíti, jsme si procvičili pomocí speciální, číselné podložky. Kde jsme hledali a zašlapávali správné výsledky, jednoduchých příkladů. Spolu se školáky, jsme procvičili jednotlivá písmena, která už umíme. Začali jsme je spojovat i do slabik. A posledním úkolem bylo vytvořit zadaná písmena z našich těl. 

Středa byla ve znamení angličtiny. Dave nás provedl ranním kruhem a anglicky nás naučil tři nové tvary. Dopoledne jsme ještě procvičili pár anglických frází a po spojení se školáky nás čekala novinka. Čtení anglické knihy. Společně jsme si přečetli knihu s názvem "It is not easy to be a bunny". Po přečtení jsme si knihu společnými silami přeložili do českého jazyka. Toto se všem velmi líbilo, a tak budeme čist anglickou knihu pravidelně každou středu. Na závěr nás navštívila Lenka s jejím muzikoterapeutickým kruhem. Zahráli jsme si několik písniček s piánem a kytarou, uvolnili jsme se za poslechu klidné hudby a každý také vyjádřil hrou na nástroj svou náladu. 

Ve čtvrtek jsme po svačině zůstavali v Petrklíči, jelokož nás čekal další logopedický trénink s Ráďou a jejím drakem Frakem. Ten se tentokrát stal obvazem. Na prvním stanovišti jsme pomocí hmatu zjišťovali čím se ten drak Frak stane a také jsme si ukázali spostu lékařských nástrojů. Další úkol bylo obvázat se obvazem. Na třetím koberci jsme dostali pracovní list, kde jsme poznávali různé druhy ovoce a zeleniny. Nakonec jsme si metodou frotáže ukázali strukturu obvazu a obinadla.

Pátek jsme začali z vesela v ranním kruhu za zpěvu písniček. Po svačině jsme pracovali s Logicem, zahráli si anglické pexeso a také jsme si zazávodili na překážkové dráze v naší tělocvičně. Plavecký kurz se všem moc líbil. Dokonce jsme si zkusili i skoky do vody. 

Týden nám utekl jako voda a my bychom Vás rádi pozvali na Havelské posvícení, které se koná tento víkend v Radotíně. Kdyby jste chtěli vidět vystoupení dětí z Petrklíče, začátek je v 10:00. 

Krásný víkend Tom

 

 

5. Týden v přípravné třídě

30. 9. - 4. 10. 2019

V pondělí jsme se přivítali v ranním kroužku spolu s naší kamarádkou Renčou. Každý se pochlubil svými víkendovými zážitky, naučili jsme se nové anglické slovo a také jsme se pobavili při luštění vtipné hádanky. Dopolední činnost byla ve znamení čísel. Zkoušeli jsme si nakupovat a prodávat, počítali jsme různé drobné předměty a také jsme začali sčítat čísla do deseti. Překvapivě se to všem velmi dařilo. Další program byl společný s první třídou. Vyrazili jsme do okolí naší školy poznávat stromy které rostou kolem nás. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, například jak se stromy rozmnožují, či že ne každá borovice je stejná. Poslední hodinu pro nás byla připravena čtyři centra aktivit. Například obrázkové sudoku, hledání shodných obrázků v řadě či pexeso se zvířecími stopami. 

Na úterý jsme se velmi těšili, jelikož nás čekal celodenní výlet. Po ranním kroužku a svačině jsme vyrazili na autobus do městské části Praha-Lochkov. Tam už na nás čekala pastýřka, která byla trošku smutná, jelikož se jí rozuteklo celé stádo. Mezitím než opět našla všechny své ovečky, měla pro nás Lea s Tomem připravený kouzelný pytlík indiánského šamana, který byl plný veselých úkolů. Úkoly byli převážně pohybové, na rozvoj motorických funkcí. To všechny velmi bavilo. Nakonec vše dobře dopadlo a my jsme našli spící pastýřku. Abychom jí probudili, museli jsme přes ní nahnat stádo oveček, což nebyl tak lehký úkol. Ale vše jsme zdárně zvládli, osvobodili pastýřku a dokonce jsme od ní dostali na památku ovčí vlnu. Najednou bylo dvanáct hodin a my jsme se pěšky přes Slavičí údolí vrátili zpět do Radotína. 

Ve středu nás celým dopolednem provedl Dave. V ranním kroužku jsme trénovali jak se představit a jak slušně pozdravit. Zopakovali jsme si všechna anglická slova, která už umíme a překvapilo nás, že už je jich celkem hodně. A také nás Dave naučil jednu anglickou hádanku. Dopolední práce obsahovala procvičování písmen, která už umíme napsat a přečíst. Navíc jsme se naučili i první souhlásky L, P, S. Dále jsme si procvičili anglická slovíčka pomocí pexesa. Na poslední hodinu za námi přišla Lenka s jejím muzikoterapeutickým kroužkem. Mimo uvolňovací cvičení a relaxaci, jsme začali trénovat nové písničky, které budou děti z Petrklíče zpívat na Havelském posvícení. Vystoupení se bude konat v sobotu 12. 10. od 10:00. Kdo bude mít čas a chuť je vřele vítán. 

Ve čtvrtek nás velmi potěšila naše kamarádka Ráďa. Přiletěla i se svým drakem Frakem a měla pro nás připravený logopedický kruhový trénink. Drak Frak se tentokrát proměnil v doktora. Spolu s ním jsme si vyzkoušeli spoustu výborných aktivit. Nejprve jsme rozcvičili naše jazyky za pomocí doktorské špachtle. Poté jsme hledali krátké a dlouhé slabiky v názvech lékařských pomůcek. S tím, že krátké slabiky zapisujeme tečkou a dlouhé čárkou. Asi nejvíce nás zaujala hra, kde jsme dávali na správné místo předměty z doktorské ordinace.  Celé dopoledne uteklo jako voda, tak jsme si ještě zasportovali v tělocvičně a už byl čas oběda. 

V pátek dopoledne jsme vytvořili velký obraz na téma barvy podzimu. Každého to bavilo tak moc, že jsme nakonec vytvořili obrazy tři. Pak už nás čekal jen plavecký kurz. Nejlepší zprávou pro nás bylo to, že pan správce zvýšil teplotu bazénu. :) 

Týden se nám velmi vyvedl a jen připomínám, že v sobotu 12.10. od 10:00 bude na Havelském posvícení probíhat vystoupení dětí z Petrklíče. 

 

4. Týden v přípravné třídě

23. 9.- 27. 9. 2019

Po návratu ze školy v přírodě, která se nám mimochodem velmi vydařila, jsme se vrátili opět do naší školy a do námi známeho režimu. Poslední zářijový týden jsme začali s nácvikem samohlásek. V pondělí jsme se tedy dozvěděli jak vzniklo písmenko A. A procvičili jsme ho pomocí logopedických her a cvičení. Taky jsme hledali v místnosti co nejvíce předmětů, začínající na toto písmenko. Společně se školáky jsme se vydali na zahradu k Broučkům, kde na nás čekalo velmi vtipné divadelní představení. Tomáš s Leou nám předváděli různé situace a chovali se tak, jak by se správný člověk chovat rozhodně neměl. Ostatní potom zkoušeli předvést, jak bychom se v daných situacích měli chovat. Toto nás velmi bavilo.

V úterý jsme si poslechli příběh o kocourovi Uhlíkovi a fence Udičce. A jak jejich jména napovídají, šlo o příběh, který nás naučil písmenko U. Se školáky, jsme si porcvičili i několik jiných písmenek, za pomoci různých her. Například jsme se snažili sebrat farmáři z pole bramboru s určitým písmenem či kamínkem trefit písmenko na které začíná dané slovo.

Ve středu nás navštívil náš kamarád Petr Broniš s jeho hudební dílnou. Přinesl nám ukázat spoustu krásných nástrojů. Mnohé z nich jsme nikdy před tím neviděli, a tak nás moc potěšilo, že jsme si mohli všechny nástroje vyzkoušet. Po tom co jsme si pořádně zahráli, zazpívali a zatančili jsme společně s Předškolálky vyrazili na procházku. Cestou jsme se pořádně proběhli a zasportovali si pomocí veselých, sportovních her. Také jsme stihli příběh o traktoristovi Otovi, jehož neposlušná kola nás naučila písmenko O.

Ve čtvrtek nás navštívil král zvířat lev Eman. A ten nás naučil další písmenko. Zkuste hádat jaké?! :) Jasně je to písmenko E. Po práci s písmenky a sportovních aktivitách na venkovním hřišti, jsme se spojili se školáky a vyrazili na zahradu. Tam pro nás měla Renča připravené větvě různých stromů a společně jsme si povídali o rozdílech mezi listnatými a jehličnatými stromy. Také jsme se naučili poznávat některé stromy. Ve výtvarné výchově jsme si vyzkoušeli frotáž. Pomocí voskových pastelek, jsme překreslovali kůru stromu na papír. 

 Pátek se nesl ve znamení plavání. Ale před tím, než jsme vyrazili do Radotínského bazénu, jsme si procvičili již naučená písmena. Zopakovali jsme si anglická slovíčka, která už známe. A také jsme si společně zahráli pár deskových her. 

Týden se nám povedl, i díky hezkému počasí, které nám dovolilo trávit co nejvíce času venku. 

Přeji Vám krasný víkend a těším se v pondělí.

2. Týden v přípravné třídě

9. 9. - 13. 9. 2019

Druhý týden školy máme za sebou a děti udělaly kupu práce. Celých týden jim pomáhal pavouček Poutníček, který jim každý den dával nějakou práci. Hned v pondělí pro ně například připravil hodinu plnou pavoučích úkolů, které děti plnily ve skupinkách a střídaly se po pár minutách u několika stolů. U jednoho stolu počítaly a hrály si s čísly, také vyráběly mušky, oblast mluvidel posilovaly díky cvičení s brčky. V úterý jsme procvičovaly naší matematicou představivost různými cvičeními a pracovními listy. Také si při pracovních činnostech každý vytvořil svého vlastního pavoučka. Ve středu jsme si procvičily několik anglických slovíček, pořádně si zasportovaly na atletickém hřišti a na závěr přišla naše nová kamarádka Lenka. Ta pro nás bude mít každý týden připravený muzikoterapeutický kroužek. S ní jsme se naučili několik pohybových her, lidových písniček a u toho jsme si hezky odpočinuly v rytmu hudby. Čtvrtek byl ve znamení grafomotorických cvičení. Uvolnily jsme si ruku pomocí různorodých cviků a kreseb. Venku jsme spolu se školáky trénovali několik základních písmen. Ta jsme psali křídou na zem a s nimi jsme si zahráli i několik pavoučích her. Sportovní pátek se nám vyvedl a plavání sklidilo neskutečný úspěch. Užijte si krásný a klidný víkend. 
 
Příští týden bude program probíhat v prostorách MŠ Petrklíč, třída Předškoláci. 
 
Fotky můžete najít na webu petrklic.net 

1. Týden v přípravné třídě

     2. 9. - 6. 9. 2019

V pondělí jsme se sešli hezky odpočatí v prostorách naší nové třídy. Společně s rodiči jsme se seznámili s novou paní učitelkou Leou a také s Tomášem. Poprvé jsme se usadili do kroužku, ve kterém se budeme scházet celý rok abychom se každé ráno přívítali, poslechli si hádanku a také řekli něco o naší náladě či něco o tom jak jsme prožili předchozí den. Dopoledne jsme si užili na zahradě u našich kamarádů Broučků. Ani přechodný déšť nás nemohl odradit od dobré nálady. 

Úterý bylo velmi zajímavé, jelikož jsme se vydali prozkoumat okolí naší školy. Cesta nás zavedla k radotínskému potoku. Tam na nás čekalo velké množství překážek a sportovních úkolů. Když jsme je zmálki levou zadní dostali jsme do dvojic obal na vajíčka a měli jsme za úkol nasbírat do něj deset různých přírodnin, podle obrázku na víčku. Tak jsme se  do hledání věcí zabrali, že už byl najednou čas na oběd. Odpoledne jsme si užili v družině s Předškoláky.

Ve středu jsme se seznámili s novým panem učitelem. Je to rodilý mluvčí z USA. Willie byl moc fajn, měl pro nás připravené barevné obrázky se spoustou předmětů a také velmi zajímavou pohádku. Společně jsme také objevili černoiu krabici s otazníkem. Každý měl za úkol do této krabice strčit ruce a po hmatu poznat jaký školní předmět se v té krabici asi skrývá. Tato aktivita sklidila velký úspěch, a tak jsme jí museli několikrát opakovat. 

Čtvrtek byl ve znamení pravidel. V kroužku za námi přišel moudrý pan král, který nás vyslal na plavbu po ostrovech pravidel. Na každém ostrově na nás čekala zábavná aktivita, jako například pozdravit všechny kamarády ve třídě, nechat se očarovat popleteným čarodějem, zatancovat si v rytmu hudby a stát se sochou když hudba přestane hrát a mnohé další. V rámci prvouky a výtvarné výchovy jsme se vydali na kopec do lesa, kde si každý vytvořil své vlastní okno do přírody. 

Týden nám utekl jako voda a máme pátek. Po ranním kroužku, kde jsme si procvičili jména všech kamarádů jsme vyrazili na svačinu. Před svačinou jsme si udělali rozvičku v tělocvičně a zahráli jsme si pár pohybových her. Po svačině měl pro nás Tom připravené úkoly na prostorovou orientaci a na matematickou představivost. Po půl hodině aktivní práce už byl čas na vytouženou lekci plavání. Trenéři nás rozdělili do menších skupinek a začalo se plavat. Výcvik nás moc bavil a nejlepší odměnou byla výřivka. 

První týden se nám velmi vydařil a my se moc těšíme na příští týden a na nová dobrodružství. 

Krásný víkend přeje Tomáš a přípravná třída. 

PŘÍPRAVNÁ TŘÍDA