Kalendář akcí

LETNÍ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR

PROSÍME O PLATBU do 15.6.2019 na číslo účtu - 150553399/0800

1.týden

1.7. - 4. 7. 2019
Jak se živly potkaly

První den prvního táborového týdne jsme s dětmi prožili na zahradě u Broučků. Společně jsme se za zvuku šamanských bubnů sešli v komunitním kruhu, kde jsme se seznámili pomocí klubíčka, které od jednoho z nás k druhému létalo vzduchem. Povedla se nám vytvořit pavučinka, která nás vzájemně propojila.  A protože tématem prvního táborového týdne jsou přírodní živly, zamýšleli jsme se nad tím, co toto téma vlastně znamená.  Teď už víme, že k životu potřebujeme zemi, vodu, oheň i vzduch/vítr, na jehož počest jsme během dne vyráběli větrné mlýnky ze dřeva.  Učili jsme se pracovat s pilkami, dlátkem, brouskem i vrtačkou.  Do práce jsme se pustili s vervou a povedlo se nám vytvořit mlýnky, které jsme si na závěr ozdobili pomalováním akrylovými barvami. Během dne jsme si užili volné hry na zahrádce, zkoušeli lézt na stromy, postarali se o morčátka, která jsme vynesli do venkovních výběhů a doplnili jim vodu, zahráli si fotbal, osvěžili se v mlhovišti. První den jsme si užili naplno a už nyní se těšíme na ten druhý, výletní.

Úterý bylo dnem výletním a ve znamení vody. Svezli jsme se proto busem do Chotče, odkud jsme se vydali na procházku podél Radotínského potoka. Na hřišti v osadě Údolí skal jsme se nasvačili, zaházeli si s aerobee, zhoupli se na houpačce a pohráli si v písku i mimo něj. S dobrou náladou jsme pokračovali k lávce, kde jsme v potoce smočili nejen nožky a vyzkoušeli funkčnost včera vyrobených mlýnků také ve vodě. Zjistili jsme, že i mírný proud potůčku má poměrně velkou sílu a mlýnek dokáže rozhýbat. Brodění v potoce se nám líbilo moc, ale čas utíká rychle jako ta voda kolem nás a tak bylo třeba pokračovat lesem k autobusu. Cestou jsme pozorovali veverky, motýly, vážky, berušky, potkali koníka, sledovali jeho stopy, všímali si rostlin a stromů podél cesty. Poobědvali jsme na louce u rybníka a autobus, který nás zavezl ke školce, stihli tak akorát.  Po zbytek dne jsme si užívali volné hry na zahrádce i v džungli.  

Středu jsme zasvětili třetímu ze čtveřice přírodních živlů - ohni. Povídali jsme si a zamýšleli se nad významem ohně pro nás i naše předky. Slova ale zážitek nenahradí, pustili jsme se proto do rozdělání ohně v ohništi. Začali jsme vystoupáním po schodech na půdu domečku, kde jsme seno pro podpal nacpali do pytle. Sekyrkou jsme naštípali třísky a do rukou vzali křesadlo a křesali, křesali a křesali… Jiskřičky se nám dařilo rozkřesat, seno ale ne a ne chytit. Nevzdali jsme se a dobře jsme udělali. Byla to dřina, ale seno se nám podpálit povedlo. Ověřili jsme si, že stejně jako my, i oheň ke svému „životu“ potřebuje vzduch, resp. kyslík. Při prvním pokusu jsme ohýnek udusili. Poučeni jsme se vrhli do pokusu druhého a podařilo se nám nejen seno křesadlem podpálit, ale oheň i udržet a opéct si buřtíky. Pochopili jsme, proč si lidé pravěcí ohně vážili, udržovali ho a střežili. Založit oheň bez sirek a zapalovače není jen tak…

Ve čtvrtek jsme se vydali busem na Kosoř a odtud procházkou do lomu prozkoumat poslední živel – zemi a to za pomoci kladívek, s kterými jsme se s velkým nasazením a trpělivostí ponořili do hledání zkamenělin. Byli jsme úspěšní a několik trilobitů, hlavonožců i rostlin se nám podařilo najít. Ale protože země není jen kamení, po návratu na zahrádku jsme sklidili obilí, které z ní po zasetí na jaře vyrostlo. Nezapomněli jsme zalít záhonky, aby se dařilo rajčatům, dýním, bylinkám… Živly se nám tak propojily a uzavřely nádherný týden. Moc děkujeme všem rodičům za důvěru a dětem za jejich srdíčka plné radosti. Přejeme vám krásné léto a těšíme se na další setkání, Markéta, Štěpánka, David a Jemi


Oheň, voda, vzduch i Země, přírodní živly, které tvoří svět a život by bez nich nebyl, nás budou provázet prvním táborovým týdnem. Moc se těšíme na průzkum přírody, která nás obklopuje a do které patříme. Co nám dává příroda? Co dáváme my jí? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi, budeme si hrát, experimentovat a především si užívat léta naplno a s radostí!

Milí táborníci,

první červencový týden se budeme scházet na zahradě u Broučků (vedle KS U Koruny), kde se v průběhu jednotlivých dnů seznámíme se 4 živly, které tvoří svět.

V pondělí se zabydlíme na zahradě, formou hry se vzájemně seznámíme. Dnem nás provede téma vzduchu. Vytvoříme si větrné mlýnky, které si s sebou vezmeme na úterní výlet podél Radotínského potoka. Z větrných mlýnků se tak stanou mlýnky vodní, protože žádný ze živlů neexistuje odděleně, jednotlivé přírodní síly se prolínají, ovlivňují a potkávají. V úterý vyjedeme v 9:19 hodin busem ze stanice Otínská na Choteč a odtud se procházkou vrátíme kolem půl třetí do školky k odpolední svačině. Bude-li nám přát počasí, smočíme nožky v potoce a důkladně jej prozkoumáme. Ve středu zůstaneme na zahradě. Budeme se věnovat ohni, slunci, teplu, zamýšlet se nad vlivem sluneční energie na nás i přírodu, zkusíme vykřesat jiskřičky, kterými založíme oheň v ohništi, opečeme si na něm jablíčka, v popelu upečeme brambory. Náš společný týden uzavřeme čtvrtečním výletem – busem se v 9:24 h. necháme zavést na stanici V Sudech, odkud se vydáme Černou roklí za hledáním pokladů Země. Během vycházky si budeme všímat půdy, kterou máme pod nohama, rozličného terénu, rostlin, které z ní vyrůstají a možná najdeme nějakého trilobita či jinou zkamenělinu z dávných dob.

S sebou si prosím do batůžku zabalte lahvičku na pití, pláštěnku, náhradní sadu oblečení dle aktuálního počasí, pokrývku hlavy, plavky (na zahradě máme mlhoviště, kterým se osvěžíme v případě parných dnů). Ráno se nezapomeňte namazat ochranným slunečním krémem, vhodný je také náramek proti klíšťatům nebo postříkání repelentem.

V oba výletní dny, tedy v úterý 2. 7. a ve čtvrtek 4. 7. bude sraz na zahrádce u Broučků nejpozději v 9:00, svačinu i oběd budeme mít s sebou a najíme se v přírodě.

Moc se na vás těšíme, věříme, že si první týden prázdnin společně naplno užijeme, budeme zpívat, tvořit, hrát si, bavit se. Za tým průvodců tématem živlů Markéta Janoušková

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. týden
8. 7. – 12. 7. 2019
Za hory, za doly

Vydejte se s námi na pohádkovou cestu za hory, za doly se zlatými parohy. Celý týden nás bude provázet známá pohádka: „O Smolíčkovi“. Převážná část programu bude probíhat v přírodě (zahrada u Broučků, okolí Radotína). Čeká nás spousta dobrodružství a her, nejen těch s prvky dramatické výchovy.

Vydejte se s námi na pohádkovou cestu za hory, za doly se zlatými parohy. Celý týden nás bude provázet známá pohádka: „O Smolíčkovi“. Převážná část programu bude probíhat v přírodě (zahrada u Broučků, okolí Radotína). Čeká nás spousta dobrodružství a her, nejen těch s prvky dramatické výchovy. 

 

Provoz: 8:00 - 17:00 hod.

Příchody do 8:30 hod.

Vyzvedávání dětí je již možné od 13:00 hod.

 

S sebou

Každé dítě má k dispozici skříňku a věšák. Prosíme, do skříňky náhradní oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém, případně sprej proti klíšťatům, přezuvky, batoh s pitím, pohodlnou obuv.

 

Ve středu nás bude čekat celodenní výlet (více se dozvíte na začátku tábora).

 

Důležité

V pondělí se budeme těšit v prostorách mateřské školy Petrklíč (vchod z ulice Hadravská), nezapomeňte s sebou potvrzení od lékaře a informace o případných alergií a podávání léků.

 

V případě  dalších dotazů kontaktujte vedoucího tábora: Bohuslava Zemanová 728 212 469

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. týden
15.7. -19. 7. 2019
Ve zdravém těle, zdravý duch

V tomto týdnu se pokusíme zaměřit na duševní i fyzickou stránku lidského těla. Budeme si povídat, jak naše tělo funguje, zasportujeme si, zkusíme uvařit zdravé pamlsky, vydáme se na delší výlet objevovat krásy okolí. Zjistíme, zda umíme relaxovat v přírodě a tvořit.

 

V tomto týdnu se pokusíme zaměřit na duševní i fyzickou stránku lidského těla. Budeme si povídat, jak naše tělo funguje, zasportujeme si, zkusíme uvařit zdravé pamlsky, vydáme se na delší výlet objevovat krásy okolí. Zjistíme, zda umíme v přírodě relaxovat a tvořit. 

 

Provoz: 8:00 - 17:00 hod.

Příchody do 8:30 hod.

Vyzvedávání dětí je již možné od 13:00 hod.

 

S sebou

Každé dítě má k dispozici skříňku a věšák. Prosíme, do skříňky náhradní oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém, případně sprej proti klíšťatům, přezuvky, batoh s pitím, pohodlnou obuv.

 

Ve středu nás bude čekat celodenní výlet (více se dozvíte na začátku tábora).

 

Důležité

V pondělí se budeme těšit v prostorách mateřské školy Petrklíč (vchod z ulice Hadravská), nezapomeňte s sebou potvrzení od lékaře a informace o případných alergií a podávání léků.

 

V případě  dalších dotazů kontaktujte vedoucího tábora: Justýna Zmeková 731 491 017


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. týden
22. - 26. 7. 2019
Veď mě dál, cesto mááá…

Celý tento týden bude probíhat v duchu výletů a poznávání krajiny v okolí středních Čech. Budeme cestovat vlakem či autobusem, ale co to půjde, budeme chodit pěšky, kam až nás nohy zanesou… Chceme být co nejvíce na vzduchu a poznat nová místa. Zahrajeme si mnoho her a vyzkoušíme několik zálesáckých "fíglů", které se nám vždy v přírodě mohou hodit.

Vydejte se s námi na zážitkovou cestu za poznáváním místní přírody. Celý týden nás budou provázet cesty plné dobrodružství, při kterých se naučíme základní principy ochrany přírody a fungování v přírodě . Převážná část programu bude probíhat venku  v okolí Radotína. Ve středu nás bude čekat velký, celodenní výlet za krásami Českého krasu. Čeká nás spousta dobrodružství a her, nejen těch s prvky enviromentální výchovy. 

 

Provoz: 8:00 - 17:00 hod.

Příchody do 8:30 hod.

Vyzvedávání dětí je již možné od 13:00 hod.

 

S sebou

Každé dítě má k dispozici skříňku a věšák. Prosíme, do skříňky náhradní oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém, případně sprej proti klíšťatům, přezuvky, batoh s pitím, pohodlnou obuv.

 

Ve středu nás bude čekat celodenní výlet (více se dozvíte na začátku tábora).

 

Důležité

V pondělí se budeme těšit v prostorách mateřské školy Petrklíč (vchod z ulice Hadravská), nezapomeňte s sebou potvrzení od lékaře a informace o případných alergií a podávání léků.

 

V případě  dalších dotazů kontaktujte vedoucího tábora: Tomáš Plichta 723 929 903

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. týden
29.7.-2.8. 2019
Na Měsíc a zpět

V posledním táborovém týdnu se můžete těšit na hry a činnosti s vesmírnou tématikou. Na začátku si vymyslíme vlastní planety a po celý týden je budeme navštěvovat. Na naší cestě zažijeme spoustu malých i velkých dobrodružství. Nezapomeňte s sebou dobrou náladu a velkou dávku odvahy.

V posledním táborovém týdnu se můžete těšit na hry a činnosti s vesmírnou tématikou. Na začátku si vymyslíme vlastní planety a po celý týden je budeme navštěvovat. Na naší cestě zažijeme spoustu malých i velkých dobrodružství. Nezapomeňte s sebou dobrou náladu a velkou dávku odvahy.

 

Provoz: 8:00 17:00 hod.

Příchody do 8:30 hod.

Vyzvedávání dětí je již možné od 13:00 hod.

 

S sebou

Každé dítě má k dispozici skříňku a věšák. Prosíme, do skříňky náhradní oblečení, pokrývku hlavy, opalovací krém, případně sprej proti klíšťatům, přezuvky, batoh s pitím, pohodlnou obuv.

 

Ve středu nás bude čekat celodenní výlet (více se dozvíte na začátku tábora).

 

Důležité

V pondělí se poprvé setkáme na zahradě u Broučků (náměstí Osvoboditelů 6, vedle kulturního střediska U Koruny), nezapomeňte s sebou potvrzení od lékaře a informace o případných alergií a podávání léků.

 

V případě dalších dotazů kontaktujte vedoucího tábora: Kateřina Pánková 728 297 799