Kalendář akcí

INFO

Petrklic Rodice a deti 2019_1

K 12. týdnu školy

Milí rodiče,

uběhl 12. týden školy. S většinou z vás jsem se už sešla i na trojúhelnících a jsem ráda za Vaše další tipy, nápady a postřehy.

Pondělí jsme zahájili novým písmenem P, k němuž se vázal příběh o medvědech Pepe a Pépé. (V těchto příbězích bývá vždy ukryto probírané písmeno a děti hádají, kde je. Tady například medvědi pověsí své kšiltovky na větev stromu a tím se ukáže „P“. :-) )

Dalším novým písmenem bylo tento týden H. Příběh k písmenu byl o Hance, která se naučila skákat o tyči, a také jsme četli o Hungovi, klukovi z Vietnamu. Dokáží Vám děti říct, jak vypadá Vietnamská vlajka?

V matematice sčítáme a odčítáme do 8. Také jsme stavěli z krychlí a zakreslovali plán stavby. Děti mají rády skládání obrazců ze sirek a milují vystřihovací pokusy s papírem, které jsou součástí Hejného metody.

V angličtině jsme přidali pár nových slovíček, s Davem se děti učily anglické názvy zvířat a z frází trénovaly hlavně „I have, I like, My favourite colour/animal is …“ Stále čteme Wacky Wednesday.

V rámci prvouky jsme v pondělí navštívili výstavu Kruh radotínských výtvarníků. Když jsme pak v našem závěrečném kruhu měřili oblíbenost této návštěvy (dlaně na škále od koberce až nad hlavu), celkově se dětem moc líbila. Některé děti byly překvapeny abstraktní malbou.

Ve čtvrtek jsme se dále věnovali tématu Moje město. Nejprve jsme si ukazovali fotky z různých míst v Radotíně a hledali na snímku města z výšky. Poté, co vznikla debata o povodních v roce 2002, šli jsme společně na procházku Na Benátky. Cestou jsme si ukazovali další zajímavosti, různé místní obchody a krásné listy platanů.

Kromě stříhání jsme tento týden i malovali, a to kamenné Štěstíky, které ještě musíme dokončit, aby bylo hotovo na jarmark ve středu 27. listopadu. Předem děkuji, pokud přispějete jakýmkoli výrobkem nebo dobrotou do stánků. Poslala jsem dětmi psané pozvánky na dopoledne dědečkům a babičkám, kteří mohou přijít. Za adresy děkuji.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 11. týdnu školy

Milí rodiče,

předně bych Vám chtěla poděkovat, že jsme se ve čtvrtek všichni sešli na schůzce a za Vaše tipy, nápady a ochotu. (Už dnes jsme například krátce využili půjčené klávesy!)

Z nejbližších akcí jsme si pověděli o jarmarku spojeném se Stromem splněných přání ve středu 27. listopadu, o divadle ve čtvrtek 5. prosince, kdy se vrátíme do školy trochu později (Kampa, Vánoční pohádka o kapru Karlovi), a středě 18. prosince, kdy se koná vystoupení v kostele. Bližší informace k vystoupení včas pošlu.

Potřebovala bych ještě adresy babiček a dědů, kterým budeme posílat pozvánku na Strom splněných přání. Stačí, když mi je dáte, až se příští týden uvidíme nebo ji pošlete mailem.

Podrobnější informace o bruslení budou příští týden. Jezdit se bude na Luka. Snad je to ta lepší varianta. :-)

Prosím ještě za Petrklíč o platbu za focení. (300 Kč, 150553399/0800)

V češtině jsme tento týden k Písmenkovu postoupili o písmena K a V. Kromě čtecích karet, které jsem tento týden dětem dávala, posílám v příloze ještě kousek textu z učebnice u písmena V, který si s nimi prosím ještě v rámci čtení zopakujte.

V matematice počítáme do 8 (i víc) a začali jsme s odečítáním.

Prvouku jsme v pondělí věnovali dopravní výchově a ve výtvarné výchově jsme pak malovali značky. Ve čtvrtek jsme si s dětmi povídali o nadcházejícím 17. listopadu.

V pondělí se chystáme vzít děti na výstavu Kruhu radotínských výtvarníků. Vystavuji tam pár obrázků i já, takže děti budou mít za úkol zkusit tipnout, které obrázky to jsou. :-) Ve čtvrtek se vrátíme k tématu Moje město.

Plavání bylo moc fajn. Jsou vidět pokroky. Kdo neplaval, užil si zahradu u Broučků.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 10. týdnu školy

Milí rodiče,

příští týden ve čtvrtek 14. listopadu jsou v 16:00 třídní schůzky, kam jste všichni zváni. Domluvili bychom se na nich také na trojúhelnících, tedy individuálních povídání jen s žákem, rodičem a mnou, učitelkou. Ve čtvrtek proběhne ještě focení dětí.

Uběhl 10. školní týden. Zahájili jsme jej v nové třídě a pěkně se v ní zabydlujeme. Máme i vlastní zahrádku, kam se děti chodí proběhnout, a kus chodníku, na který chodíme trénovat například psaní čísel.

V pondělí jsme opakovali po prázdninách a pak si povídali o Dušičkách a Halloweenu, aby děti získaly představu, jaký je mezi nimi rozdíl. Škoda, že nám v úterý nevyšel výlet do Domova seniorů, ale i tam řádí podzimní virózy a musíme si na setkání ještě počkat.

V češtině jsme k Písmenkovu pokročili přes S a L. Děti se v příbězích seznámily se syslem Sváťou, který cvičil hady, a čápem Láďou, který si dal šít boty. Během tvoření malovaly vlastní hady a navrhovaly nové boty pro Láďu. V příloze posílám nové čtecí karty.

V matematice jsme porovnávali, trénovali psaní čísel (začali jsme i 8) a sčítali do 7. Děti někdy samy zkoušejí počítat i přes desítku, hlavně když jsme byli venku, kde jsme sčítali například šišky.

Středeční angličtina byla tentokrát bez Dava, protože musel k lékaři, ale učila jsem ji já. Ještě jsem se při ní s dětmi naposledy vrátila k halloweenským strašidlům, prošli jsme spolu českou a anglickou abecedu, počítali košťata, čarodějnice, duchy a netopýry. Hlavně jsme se učili frázi I CAN… - I can swim. Can you swim? Také jsem dětem přečetla knížku Clifford´s Halloween.

V prvouce jsme ve čtvrtek zahájili nové téma – Moje město, okolí školy. Těším se na pondělní povídání, kde si s dětmi povíme i mnoho z dopravní výchovy a uděláme si procházku po okolí školy, při níž si ukážeme důležité budovy a zahrajeme si na „lovce značek“. ????

Páteční plavání bude pokračovat do konce listopadu.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 8. týdnu školy

Milí rodiče,

nejprve posílám zprávu pro ty, jejichž děti nebyly v pátek ve škole. Příští čtvrtek, 31. 10., je lampionový průvod stezkou odvahy zakončený Halloween oslavou u Sama! Letáček jsem v pátek rozdávala a posílám jej ještě v příloze. Kdo chce, může přijít. Bude to určitě skvělá zábava. :-)

Po prázdninách (v pondělí 4. 11.) se už sejdeme v nové třídě, nám. Osvoboditelů 1368, budova hned vpravo od hlavního vchodu do Petrklíče. Po obědě budu děti vodit zpět do družiny jako dosud.

V úterý 5. 11. máme v plánu jet s dětmi na návštěvu do Domova pro seniory ve Slivenci, kde nás čeká popovídání a společné tvoření se starými lidmi.

Tento týden jsme v pondělí zahájili výletem do Zookoutku Malá Chuchle. Myslím, že se vydařil. Jen cestou nešlo pustit draka, protože bylo zrovna takové bezvětří, že se ani lístek nepohnul. Hrdinně jsme to i přesto zkoušeli. Alespoň jsme dětem názorně předvedli, kdy není dobré draka pouštět. :-) V úterý nám bohužel nevyšlo povídání s paní Naděždou Munzarovou o knížce Starý sad. Omluvila se kvůli viróze.

Ve středu se děti během dne v angličtině učily některé části těla, učily se zeptat na barvu očí, říkaly celý početní příklad v angličtině a opakovaly. S Tomem jsme pro ně tentokrát připravili čtení knihy „Where´s Spot?“, která měla opravdu úspěch. Děti nadšeně odpovídaly na veškeré otázky, které v průběhu čtení dostávaly.

V češtině jsme k Písmenkovu pokročili přes písmena J a N. V příloze posílám všechny tři čtecí karty, které děti v průběhu týdne dostaly. Snažte se prosím nadále s dětmi číst alespoň několik minut každý den. Ve třídě jsou děti opravdu aktivní, hlásí se, už mi dokáží nadiktovat některá slova, která zapisuji na tabuli. Někdo si ještě plete některá probraná písmena, ale to společně s domácím čtením doladíme. :-)

V matematice počítáme do 7, doplňujeme do počtu, nově jsme se začali porovnávat, seznámili se výrazem „větší než“, porovnáváme. V rámci Hejného matematiky jsme řešili i poměrně náročné cesty, bludiště. Děti se snažily určit, kudy lze jít, aby musely projít kolem všech určených míst s tím, že všude musí projít jen jednou, a další podobné úlohy.

Můžete s dětmi počítat doma také. Klidně ať si zatím pomáhají prsty.

V rámci prvouky jsme s dětmi během pondělního výletu opakovali stromy, povídali si o zvířatech a barvách v přírodě. Ve čtvrtek jsme se věnovali Dnu české státnosti. Ukázali jsme si vlajku, trikoloru, pečeť, malý a velký státní znak, republiku dnes a v roce 1918, poslechli si hymnu, pověděli jsme si o významech barev na vlajce a pak si děti vytvořily i vlastní malé vlaky na špejli.

Hodnocení za říjen vlepím dětem do notýsků hned po prázdninách.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 7. týdnu školy

Milí rodiče,

v pondělí začínáme vyvozovat písmeno J, a proto děti chceme vzít na výlet do Zookoutku Malá Chuchle na jeleny. :-) Snad bude stále pěkné počasí, ale i mírný vítr, abychom mohli cestou pustit draka. Doufám, že během výletu opět zvládneme i kus školní práce s učebnicemi.

V úterý nás druhé dvě vyučovací hodiny čeká návštěva Naděždy Munzarové, autorky knihy Starý sad. (To je ta knížka, kterou děti dostaly první školní den jako dárek.) Paní Munzarová nám přijde popovídat o tom, jak se tvoří knížka. Navazujeme tímto tematicky na exkurzi v knihovně tento týden a „Starým sadem“ se ještě znovu dotkneme ovoce a zeleniny, o kterých jsme si teď povídali v prvouce.

V prvouce jsme tento týden znovu rozřazovali a ochutnávali ovoce a zeleninu. Děti tvořily lapbooky s polévkou, do které přidávaly zeleninu, a kompotem, kam řadily ovoce. Také si zahrály na italského malíře Arcimbolda a tvořily z ovoce a zeleniny obraz – lidskou tvář.

V českém jazyce jsme pokročili písmeny M a T. Děti při tom doprovázela myš Melinda a tygr Tonda. V příloze posílám čtecí kartu, kterou děti dostaly s sebou dnes domů.

V matematice jsme tento týden nově začali s plánem stavby z kostek. Věnujeme se sčítacím pyramidám, doplňujeme do počtu a debatujeme, jak poskládat sirky, aby vznikl určitý počet čtverců apod. Děti jsou aktivní, hodně se hlásí o slovo, rády ukazují své nápady ostatním na tabuli.

Středeční angličtina byla fajn, Dave s dětmi zopakoval probraná písmena v češtině i angličtině, opakoval barvy, čísla a některé základní fráze. V matematice děti vyslovují celý početní příklad v angličtině. S Tomášem jsme dětem opět přečetli knížku v angličtině na 20 minut. Tentokrát bylo vyprávění o Honey Bunny Funnybunny, sestře zajíce z minulého týdne.

 V ranním komunitním kruhu se krásně ujala tradice nového anglického slovíčka. Teď už i děti samy chodí s návrhem, jaké slovo bychom se mohli společně naučit. Stejně tak mají všichni rádi ranní hádanku. Zatím jsme ji, myslím, nikdy nevynechali.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 6. týdnu školy

Milí rodiče,

šestý týden školy nás provázel poustevník Havel. Tímto děti získaly představu, kdo byl Havel, podle kterého se nazývá radotínské posvícení. Každé ráno jsme si zazpívali pár písniček, které by na posvícení měly za Petrklíč zaznít. Zpívání se ukázalo jako velmi vítaná součást ranního kruhu, příjemné naladění do celého dne.

V ranním kruhu se také již nějaký čas učíme každý den jedno anglické slovo. Máme krabici, kam slova ukládáme a s dětmi je opakujeme. Můžete děti vyzkoušet i doma, jestli si pamatují: sun, rainbow, sky, boat, spider, moon, tall, jump, look, listen, square, triangle, circle, lion, school, apple, bear, hedgehog, potato, pencil a sheep.

V českém jazyce jsme tento týden postoupili na cestě k hradu Písmenkov o dlouhé samohlásky. Děti poznávají tedy už písmena P, L, J, S, K, V a správně by už měly napsat O, Ó, U, Ú, Ů, E, É, A a Á. Příští týden začneme s vyvozováním hlásek označujících souhlásky.

V matematice jsme tento týden hodně pracovali s mincemi. Zkoušeli jsme dát dohromady třeba 6 korun použitím různých mincí. Musím říct, že v pátek si už byly děti v tomto počítání daleko jistější než v pondělí a hodně se hlásily o možnost jít ukázat svůj způsob řešení. Doporučuji Vám dávat dětem podobné početní úkoly s mincemi i doma. Také jsme trénovali psaní číslic 1 - 5. Budeme to nadále procvičovat. Děti již poznávají znaménko plus a rovná se. Ve středu se s nimi seznámily i v angličtině.

Středeční angličtina s Davem byla fajn. Hodně s dětmi opakuje probírané výrazy a oba se stále ujišťujeme, že děti rozumí a vědí, co mají dělat. S Tomášem jsme tento týden navíc v rámci angličtiny vyzkoušeli dětem přečíst krátkou knihu (na 20 minut) v angličtině - It´s Not Easy Being a Bunny. Promítali jsme ji na zdi jako pohádku a četli. Moc se mi líbilo, jak byly děti aktivní a kolik toho daly samy dohromady z logiky příběhu, z nápovědy a z toho, co již z angličtiny kdo znal. Tímto dětem příští týden v angličtině přečteme určitě něco dalšího. :-)

V prvouce jsme se ještě krátce věnovali přírodninám, a to při vytváření podzimní zavařeniny z kaštanů, žaludů, větviček a apod. V rámci výtvarné výchovy jsme také barvili a otiskávali listy.
Ve čtvrtek jsme zahájili nové téma - ovoce a zelenina. Největší úspěch mělo u dětí ochutnávání. :-)

V pátek se plavalo a byla to pohoda. Kdo neplaval, opět mohl zůstat na zahradě s Broučky.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 5. týdnu školy

Milí rodiče,

v pátém týdnu školy jsme si s dětmi ještě užili pěkné počasí, a to hlavně v úterý na výletě za ovečkami. Děti si poslechly příběh o pasačce, která byla zakleta a 300 let spala. Probudit ji mohlo jen její stádo, které děti pomáhaly k pasačce nahnat. Povedlo se a probuzené pasačce pak děti dlouho vysvětlovaly, jak to dnes na světě chodí. :-) Na webu je spousta fotek.
Češtinou nás tento týden provázel indián Inčučůna, s kterým se učily I a Y. Dnes si děti odnesly nový čtecí list, který ještě posílám v příloze. Čtou po hláskách, které skládají ve slovo. Slova prodlužujeme - LE, LES, LESY.
V matematice ještě zůstáváme u počtu do 6 a zkoušíme náročnější početní operace jako dopočítat do počtu. Například má-li být celkem 6 čárek a máme 4, kolik jich zbývá doplnit?
V prvouce jsme se dále věnovali stromům. V pondělí jsme se prošli po okolí školy a poznávali stromy, ve čtvrtek děti vytvořily krásné lapbooky (malé knížky), které nám nyní zdobí třídu.
Středa v angličtině byla moc prima. Opakovali jsme z oblasti zrakového rozlišování, počítali a seznamovali se s anglickým zněním probraných hlásek.
Dnes se plavalo a kdo neplaval, mohl být opět na zahrádce.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 4. týdnu školy

Milí rodiče,

čtvrtý týden školy provázela děti při učení princezna Adélka s králem Adamem a lev Eman. Děti se s nimi učily písmena A a E. Poznávají tedy už písmena P, L, J, S, K, V a správně napsat už by měly i O, U, E a A.

Dnes každé z dětí dostalo domů první čtecí kartu. Posílám ji ještě v příloze. Prosím, abyste čtení dětí již podpořili pravidelným domácím čtením, povídali si s dětmi o slovech, vysvětlovali si jejich význam.

Slova čteme po hláskách, která následně rovnou spojujeme ve slovo – P-A = PA, L-E-S = LES. Pozor, čteme-li například L, nečteme „EL“, ale jen „L“.

V matematice počítáme stále do 6. V rámci Hejného metody se děti již setkávají i s problematickými úlohami, které mají více řešení. Občas z toho ve třídě vzejde zajímavá debata. ???? Mezi fotkami na webu najdete i fotku z našeho „krokování“, práce s kaštany či korálky princezny Adélky. ????

Středeční vyučování v angličtině bylo moc fajn, děti krásně pracovaly. Mám z toho dobrý pocit.

Hudební vystoupení Bronislava bylo zajímavé. Děti se setkaly s neobvyklými hudebními nástroji, které si samy mohly vyzkoušet, zahrály si na indiány, kteří poslouchají zvuky živlů, divoce bubnovaly i relaxovaly.

V prvouce jsme se ještě chvíli věnovali emocím a pravidlům chování. Vzali jsme to formou divadla na zahradě. Předváděli jsme s Tomášem dětem ukázky špatného chování a děti je zkoušely zahrát lépe, aby se všechny postavy na scéně mohly cítit dobře. ????

Další prvouku jsme si povídali o stromech, rozlišovali stromy jehličnaté a listnaté, technikou frotáže jsme kreslili kůru.

Tento týden jsme ještě tvořili jablíčka s červíky, což byl jeden z úkolů od princezny Adélky.

Plavání bylo moc pěkné, kdo neplaval, užil si pěkného počasí na zahradě.
Notýsky jsem dětem po plavání nestihla vrátit, tak je mám u sebe. ???? Brzy se v nich už objeví hodnocení za září. Prosím, abyste si jej pak s dětmi v notýscích přečetli a podepsali.
V úterý 1. října chceme s Tomášem vzít děti na menší výlet s veselými úkoly (a doufám že ještě s malým překvapením). :-)

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 3. týdnu školy

Milí rodiče,

třetí týden školy je na námi. Doufám, že se dětem ve škole líbí. Pár fotek z vyučování najdete na webu školy. V Českém jazyce jsme se podrobně věnovali písmenkům O a U, u kterých se děti seznámily s traktoristou Otou, kocourkem Uhlíkem, psí slečnou Udičkou a meluzínou Úpěnou. :-) Kromě písmen U a O, které už děti píší, poznávají i písmena P, J, L, S, V, K a A. Každý den čteme a skládáme krátká spojení jako PA, SO, KO a trénujeme už i krátká slova jako PAS, VAK, LOS, KASA apod. Brzy již dětem budu dávat karty na domácí čtení.
V matematice sčítáme do 6. Zkouším s dětmi i náročnější počítání jako dát do krabice dvě brambory, potom opět dvě brambory a nakonec ještě jednu. Kolik je nyní v krabici? Můžete to zkusit s dětmi i doma. :-)
V prvouce jsme se tento týden hodně věnovali emocím. Děti je například vyjadřovaly na Orfovy nástroje, vyprávěly o situacích, kdy ten který pocit měly a hledali jsme společně, co můžeme dělat, když cítíme například smutek, vztek atd. "Řvouni", které najdete v obrázcích, byli například úkol od meluzíny Úpěny, která se zbavuje vzteku malováním veselých obrázků. :-) (Bramboroví ježci byli nápadem traktoristy Oty :)).
Angličtina s Davem byla moc fajn. Děti s ním zatím trénovaly základní pokyny jako "listen", "look", učily se říct své jméno, zeptat se na jméno a také je Dave učil hru "Thumb war", válku palců. :-) Příští týden už děti čeká v angličtině i středeční vyučování češtiny a matiky.
Plavání opět slavilo úspěch a kdo neplaval, užil si čerstvého vzduchu na zahradě. V příštím týdnu bude i více učení venku. Ve středu je také čeká speciální zábava v rámci hudební výchovy s hudebníkem.

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

K 2. týdnu školy

Milí rodiče,

druhý týden školy máme za sebou. Děti moc pěkně pracovaly. Pomáhal jim při tom pavouček Poutníček, který jim každý den dával nějaké úkoly :-) Hned v pondělí pro ně například připravil hodinu plnou různých činností, které děti plnily ve skupinkách a střídaly se po pár minutách u několika stolů. Počítaly, kreslily pavučiny, modelovaly mušky anebo přenášely papírové pavoučky přisáté k brčku, (čímž posilovaly celou oblast mluvidel). Také se v týdnu hodně modelovalo a stavělo - první písmena a tvary z kostek, sirek. V češtině děti pilovaly zápis myšlenky pomocí symbolů, v matematice už "dávání dohromady" nazývají sčítáním, v učebnici pracovaly s počtem do 5. V prvouce se nakonec tento týden vůbec nepracovalo s knížkami, ale povídalo se a tvořilo venku. Venku jsme se vůbec snažili v tomto pěkném počasí být co nejvíce. Kromě pohybových her tam děti například i opakovaly písmenka, a to když je malovaly křídou na zem a pak je lovily jako pavoučí potravu. :-) Ve středu děti čekala hodina muzikoterapie, kdy například malovaly co je napadne, když se řekne "hudba", zazpívaly si některé známé lidové písničky a zkusily i naši hymnu. :-) Výtvarné výchovy patřily Poutníčkovi, který po dětech také chtěl, aby mu udělaly spoustu pavoučích kamarádů a malovaly mu pavučinu v létě, které má moc rád. :-) Plavání bylo opět moc fajn, ale do bazénu už za dětmi Poutníček nevlezl. :-)

Krásný víkend Vám přeje Lea.

 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Mauris scelerisque et est non faucibus. Mauris dolor erat, maximus eget ante vel, ullamcorper molestie justo. Nulla luctus maximus magna ut varius. Maecenas eros velit

Celá zpráva

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Mauris scelerisque et est non faucibus. Mauris dolor erat, maximus eget ante vel, ullamcorper molestie justo. Nulla luctus maximus magna ut varius. Maecenas eros velit

Celá zpráva