Kalendář akcí

1. týden - Jak se živly potkaly

 od 29.6. do 3.7.2020

 

Jak se živly potkaly

Oheň, voda, vzduch i zem, přírodní živly, které tvoří svět a život by bez nich nebyl, nás budou provázet prvním táborovým týdnem. Moc se těšíme na průzkum přírody, která nás obklopuje a do které patříme. Co nám dává příroda? Co dáváme my jí? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi, budeme si hrát, experimentovat a především si užívat léta naplno a s radostí!  

Moc se na vás těšíme, věříme, že si první týden prázdnin společně naplno užijeme, budeme zpívat, tvořit, hrát si, bavit se.

Za tým průvodců tématem živlů Markéta Janoušková  604 716 257

 

Druhý táborový den jsme se za zvuku šamanského bubnu sešli v kruhu, abychom se pozdravili, seznámili se s novými průvodci, dechovým cvičením se naladili na okamžik teď a tady a sdíleli aktuální pocity. Zavzpomínali jsme, co jsme zažili včera a ujasnili si, kdo že jsou vlastně ti indiáni, šaman, přírodní živly. Zazpívali jsme si indiánskou písničku doprovázenou pohybem, prostřednictvím které jsme vzdali úctu slunci, zemi, vzduchu, ohni, zvířatům.

He-ja ko-mu un-ce, má-me rá-di slun-ce.
Um-ba ta-ka ovo-da, te-če ži-vá vo-da.
Ko-va ta-ka e-mi, má-me rá-di ze-mi.
To-vu ta-ka sí-tr, tak-hle fou-ká ví-tr.
Ju-ka ta-ka uvo-rel, tak-hle lé-tá o-rel.
He-ha um-bo ha-jen, tak-hle ho-ří o-heň.

Doručen nám byl dopis od Ducha vzduchu, na základě kterého jsme se zamýšleli nad tím, k čemu potřebujeme vzduch a čím můžeme přispět, aby byl co nejčistší. Následně jsme se pustili do výroby lapačů snů z různého dekoračního materiálu. Tvoření jsme si užili a věříme, že nás nejen dnes čekají krásné sny :-) Duch vzduchu nám daroval druhý rituální předmět, kterým byla indiánská říkanka. Tu budeme potřebovat v pátek k zakončení indiánského týdne.


HEJAHAJENOU, OBLOHA NADE MNOU
HAJANAHEJ, POD NOHAMA ZEM


Po obědě jsme si přečetli příběh o tom, jak voní vzduch od Ivana Klímy a obdrželi dopis od Ducha ohně. Teď už víme, jak a čím můžeme rozdělat oheň, co dělat v případě, kdy fouká silný vítr nebo prší, jaké jsou druhy ohňů, k čemu ho potřebujeme a zároveň na co si dát pozor. Společnými silami jsme splnili zkoušku Ducha ohně, vše potřebné k podpálení připravili, oheň se nám povedlo zapálit i udržovat. Na klacku jsme si upekli indiánský chleba, který nám moc chutnal a už teď se těšíme na další zítřejší indiánské dobrodružství.

             

 

 

Středa byla věnována vodě. Ráno jsme se vydali k řece, kde na nás čekal dopis od Ducha vody. Diskutovali jsme nad tím, proč je pro nás voda důležitá a jak přispějeme k tomu, abychom jí měli dostatek. Dnešní zkouškou pro nás bylo brodění se vodou, každý z nás donesl kamínek k pyramidě v Berounce a přispěl tak k jejímu budování. Kamínky jsme si také nasbírali a donesli na zahrádku k pomalování. Propojil se nám tak živel vody a země, vzpomněli jsme si i na včerejší podpalování ohně, kdy nám kameny ohniště ohraničily proto, aby oheň zůstal dobrým sluhou a nestal se zlým pánem. Uvědomujeme si, že vše souvisí se vším a jedno doplňuje druhé, stejně jako příroda ovlivňuje nás a my ji. Při procházce podél řeky jsme nasbírali přírodniny, ze kterých děti dle vlastního plánu a představ postavily koráb. Pokřtily ho na „Velkého zubra“ a společně odeslaly po proudu řeky. Odpoledne jsme se zaposlouchali do příběhu o kapce, která cestovala na dno moře a přemýšleli, v čem se voda v hloubce liší od té na povrchu a z jakého důvodu to tak je. Sestavili jsme mlhoviště, které nás krásně osvěžovalo a podkreslovalo příjemnou atmosféru během odpoledních her na zahrádce.

     

   

      

 

Ve čtvrtek nám přišel dopis od Ducha rostlin. Zjistili jsme, co všechno nám rostliny dávají – potravu, dřevo na stavbu domů i pro ohně, drží pohromadě půdu, aby ji nerozfoukal vítr a neodplavila voda, poskytují nám kyslík a léčí. Rozvzpomínali jsme se na bylinky, které známe a přemýšleli, jaké choroby nám mohou pomoci léčit. Určili a pojmenovali jsme rostliny připravené Duchem rostlin, odlišili léčivé od jedovatých. Řekli si pravidlo, že v přírodě jíme jen to, co bezpečně poznáme. Bylinek, stromů, keřů i hub jsme si všímali během dopolední procházky do lesa, kdy jsme došli na krásnou vyhlídku nad Radotínem. V určení jahůdek a malin jsme si byli jistí, cestou jsme si na nich proto pochutnali. Po obědě ve školce jsme naslouchali příběhu o putování vody, resp. jejím koloběhu. Užívali jsme si volné hry v děšti, vybarvovali indiánské omalovánky a v závěru dne vytvrářeli indiánské šperky z rozličného materiálu.